nejlepší operační systém (nejen) pro dědečka a babičku?

zvažujete, jaký nejvhodnější operační systém vybrat pro seniory? co nainstalovat babičce a dědečkovi? na začátku si nastavme podmínky, poté vyberme ten správný systém, nastavme jej a doinstalujme kvalitní software pro naše potřeby.
nejlepší operační systém pro seniory
co nás zajímá

  • bezpečnost
  • stabilita
  • připojení k internetu – prohlížení webových stránek, čtení pošty
  • komunikace – chat, voip
  • kancelářská práce
  • připojení digitálního fotoaparátu
  • nízká náročnost na hardware
  • cena

co nás nezajímá

  • hraní nejnovějších herních novinek
  • připojování různých zařízení pro mladou generaci (mp3 přehrávače, iphony apod.)

čemu se chceme opravdu vyhnout

  • viry
  • rozbití systému zásahem nezkušeného uživatele

jaký systém zvolit?
pokud jste souhlasili s výše uvedeným, tak jako nejvhodnější kandidát pro vaše prarodiče vychází operační systém linux, resp. konkrétní linuxová distribuce. nenechte se pomýlit falešnými „odborníky na počítače“ a kolujícími předsudky a čtěte dál.

linux je zdarma, je bezpečný, přívětivý a univerzální. většina linuxových distribucí je k dispozici zdarma ke stažení na internetu a to naprosto legálně. jedná se o svobodný a otevřený software, který využívají denně ke své spokojenosti miliony uživatelů po celém světě. linux je již z podstaty své konstrukce bezpečný operační systém a neexistují pro něj viry. všechny moderní distribuce je možné ihned používat beze strachu a nutnosti doinstalovávání dalšího bezpečnostního software. linux je přívětivý, veškeré běžné operace provádíte v grafickém režimu pomocí myši a klávesnice. systém je orgonomický a pracuje se s ním velmi příjemně. nikterak vás nestraší ani neobtěžuje zbytečnými hláškami. linux je systém univerzální, funguje bez problémů na naprosté většině hardware, různé jeho upravené verze fungují v mobilních telefonech (android, webos, meego..), routerech či jiných zařízeních. kvůli svým vlastnostem kraluje také na firemních a internetových serverech.
jakou distribuci zvolit?
předpokládejme, že babička s dědečkem budou preferovat jednoduchost a přímočarost systému, střízlivý (až konzervativní) vzhled, nebudou potřebovat měnit desítky věcí a budou chtít hlavně fungovat, prohlížet internet, číst poštu a komunikovat. základem je rovněž plná lokalizace do mateřského jazyka.
zde v dnešní době vítězí grafické prostředí gnome. je opravdu jednoduché, má jednotný grafický design, je plně lokalizované do češtiny a dalších jazyků, svižně funguje i na slabším hardware. z distribucí používajících gnome je možno vybrat jakoukoliv známou a se širší uživatelskou a softwarovou podporou – ubuntu, opensuse, mandriva (mageia), sabayon a jiné. zvolte tu, která si bude nejlépe rozumět s vaším hardware – pravděpodobně to dnes budou všechny zmíněné.
osobně bych doporučil asi ubuntu – má nejvíce uživatelů, širokou podporu tvůrců software a je i v povědomí velkých výrobců hardware. instalace distribuce se vejde na 1CD a po nainstalování na disku zabírá mnohem méně místa, než ostatní zmínění kandidáti. v základní instalaci pak naleznete programovou podporu většiny činností, které denně běžný uživatel od počítače očekává.
jak systém nastavit?
tak předně doporučuji zakázat automatické aktualizace, ty provádějte výhradně sami při nedělních návštěvách. aktualizace někdy nemusí proběhnout vždy na jedničku (hlavně aktualizace jádra systému). ponecháte-li je vypnuté, najdete počítač přesně ve stavu, jak jste jej nastavili a funkční.
můžete namítnout, že aktualizace opravují chyby v programech. ale ty nebývají až tak zásadní a kritické, podstatnější je funkčnost a bezproblémový chod. jako hodný syn nebo vnučka vždy na návštěvě systém aktualizujete a zkontrolujete, zda všechno v pořádku funguje 😉
nastavte uživateli standardní oprávnění pro použití počítače – ne administrátorské. počítač může děda bez problémů používat pro veškerou jeho činnost, ale kontrolu nad nainstalovaným software máte vy.
jaký software vybrat?
výběr software je samozřejmě otázkou vkusu. zkusím doporučit pár „držáků“, kvalitních programů, které vás rozhodně nezklamou. všechny jsou k dispozici zdarma a většinu z nich naleznete v centrech software vybrané distribuce.
prohlížeč internetu: mozilla firefox – rychlý, stabilní a bezpečný prohlížeč, používaný velkou uživatelskou základnou, podporovaný dnes snad všemi tvůrci stránek a poskytovatelů obsahu či bankami (internet banking).
čtení pošty: mozilla thunderbird – použití vlastní aplikace pro práci s poštou je velmi pohodlné a umožňuje s poštou pracovat efektivně. můžete však dát přednost čtení pošty v prohlížeči ve webovém rozhraní poskytovatele emailu. thunderbird je moderní správce pošty, přehledný a na používání jednoduchý.
komunikátor – instant messenger: pidgin, empathy – šikovné aplikace, které si rozumí s velkým množstvím služeb a jejich protokolů. výběr messengeru je ovšem jednou z nejsubjektivnějších záležitostí vůbec. chcete-li používat síť skype, použijte klienta skype.
prohlížení obrázků a fotografií: gthumb – rychle startující program pro prohlížení fotek a základní editaci, jako jsou ořezy, zmenšování fotek, redukce červených očí nebo třeba automatické vylepšení parametrů fotografie. pro snadné třízení alb a fotografií pak můžete zkusit i nástroje shotwell či picasa. pro běžné rychlé prohlížení pak absolutně dostačuje i v ubuntu zabudovaný eye of gnome.
kancelářský software: openoffice.org (libre office) – plnohodnotný kancelářský balík s editorem textu
přehrávání videa: vlc player – přehraje jakýkoliv video formát, používá vlastní kodeky, rychle startuje, umí přehrávat také dvd včetně menu. otevírá externí titulky ve formátech .srt a dalších.
poslech hudby: exaile, decibel, clementine, deadbeef.. zde je výběr opravdu široký a subjektivní a platí co je napsáno u instant messengerů.
odesílání sms: esmska – skvělý program pro odesílání textových zpráv (sms), podporuje vodafone, t-mobille i O2. program podporuje tvorbu telefonního seznamu a je opravdu velmi jednoduchý a intuitivní. esmsku si vaše babička oblíbí mnohem více, než obyčejný mobil. ovšem pozor, tento program je opravdu mocná zbraň 🙂
hry: sudoku, miny.. – vězte, že každý se rád baví a mnohé logické hry sklidí jistě velký úspěch.
pokud jste dočetli až sem, gratuluji – jste připraveni vybrat a vyzkoušet ten správný systém pro babiččin a dědečkův počítač, nastavit jej ke spokojenosti všech zúčastněných a umístit na plochu či na panel ty správné ikonky s názvy „internet“, „pošta“, „volání“, „video“ a „hudba“.
pevně věřím, že linux najde využití nejen pro naše prarodiče, ale třeba i pro děti, rodiče a všechny, kteří chtějí pohodlně a bezpečně fungovat v dnešní počítačové době.
linux - operační systém (nejen) pro seniory i děti

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.