OpenSUSE 11.2 – první dojmy začínajícího uživatele

nováček..:
na svůj desktopový počítač jsem se rozhodl nainstalovat si novou verzi linuxu opensuse. již tak dva měsíce do zadu mě vyzkoušení opensuse velmi lákalo, ale čekal jsem na nasazení EXT4. 12.11. byl ten den, kdy konečně přišla ostrá verze se vším všudy a já se dva dny na to jal instalovat. sice jsem kdysi opensuse provozoval, ale jen decentně, se starým KDE a návštěvám na něm jen ukazoval efekty compizu.
dá se tedy říci, že jsem v open suse nováček. jaké jsou tedy dojmy nového uživatele s opensuse? před tím jsem delší dobu používal ubuntu, pak asi 4 měsíce mandrivu.
opensuse-11.2-gnome opensuse-11.2-kde
oba obrázky jsou vypůjčené z níže odkazované screenshotové recenze
(rychlé) poznatky:
– v mandrivě je frekvence procesoru nastavena na maximum. v opensuse, podobně také v ubuntu je zatržena volba „on demand“. zajímal jsem se o to z důvodu nařknutí opensuse z pomalosti. jistý úbytek výkonu tu subjektivně asi bude a bohužel roletka s dalšími frekvencemi nešla vůbec rozkliknout.
– pozitivní a uživatelsky příjemný je balíčkovač yast2. veškeré procesy probíhají pouze v jednom okně. dokud to neokusíte, neuvědomíte si, jak vás před tím obtěžovalo vyskakování nových okýnek s progress barem či jiných. yast2 je opravdu skvělý a bezkonkurenční balíčkovač. na druhou stranu mě trochu mrzí, že se po každé instalaci sám vypne. také nezachovává velikost, kterou jsem mu nastavil a spouští se menší. to jsou ale jen drobné neduhy, jednoznačně převažují výše uvedené klady a použitelnost.
yast2
– flash přehrávač je ve firefoxu již předinstalovaný – palec nahoru
– klávesa Win (super) je přiřazena pro otevření hlavní nabídky. trochu nezvyk, používáte-li gnome-do. určitě půjde přenastavit.
– nautilus pro uživatele root (spouštěný z hlavního uživatele) je v absolutně základním nastavení, takže poměrně nepoužitelný. po přihlášení přímo na uživatele root je vše v pořádku. ale není to zrovna pohodlné. podobně jsem to viděl řešené u několika dalších distribucí a je to dle mého poměrně nešťastné.
– obnovovací frekvence mého lcd je v mandrivě nastavena na 60 hz a veškeré efekty, pohybování s okny a vlnění je plynulé. v ubuntu problikávala při pohybu s oknem obrazovka, v opensuse také. zjistil jsem, že je displej nastaven na 50 hz a nejde v gui nastavovátku přepnout na 60 hz. věřím ale, že toto by šlo hlubším zásahem do systému změnit a problikávání odstranit.
– v opensuse jsem si nainstaloval (mimoděk) thunderbird 3 beta 4. musím říci, že to bude skutečné dělo 🙂 ale při prvním spuštění a procházení tisíců mailů přes imap máte pocit, že počítač zkolabuje 🙂
nástrahy v 11.2:
ovladače grafické karty: bylo potřeba přidat repozitář nvidia a pomocí „instalace software“ nainstalovat ovladač (nutno podotknout, že mi instalace software již ovladač nabídla a stačilo kliknout na použít). v nejbližší době však bude možné pouze kliknout na „one click install“ na stránce opensuse.
ztlumený zvuk: nechápal jsem, proč mi nejede digitální zvuk. musel jsem jít do řídícího střediska yast2 a zde pomocí hardware > zvuk > ostatní > hlasitost přidat master na 100%
– nenačetlo se nastavení klávesnice na qwerty, které jsem zadal při instalaci: řešení je zdánlivě velmi jednoduché. na přihlašovací obrazovce přepnete na qwerty a…. nic. stále mám Y a Z prohozené.
shrnutí:
opensuse jsem si nainstaloval o pohodovém sobotním dopoledni. během instalačního procesu žádné skryté nástrahy nepřišly (rozdělení disku jsem měl již nacvičeno 🙂 ). po nainstalování (viz. výše) je strašné pracovat v rozlišení 800×600, ale to se po nainstalování ovladačů změní a automaticky se spustí velmi dobře nastavený compiz-fusion (asi největší plus distribuce)
s opensuse se pracuje krásně lehce a příjemně. je vcelku svižné a uživatelsky přívětivé. výše zmíněné efekty plochy k pohodovému použití samozřejmě přispívají, jsou decentní a pěkné (žádné zbytečné nabubřelosti a šoky).
jelikož je nowell hlavním vývojářem gnome, hodně věcí šlape v distribuci lépe, nežli v jiných (bohužel ne úplně všechny věci..). sice byla jako výchozí volba pro instalaci komunitou odhlasována ta s KDE, ale neváhejte a přepněte na gnome 😉 KDE je sice na první pohled hezčí, ale s jeho ovládáním strávíte daleko více času. gnome je přímočaré a ergonomické.
opensuse obsahuje spoustu vychytávek, které zpříjemňují práci s ním. obsahuje obrovské množství nastavení všeho možného. bohužel mám tak trochu pocit, že věci které nastavit chcete, nastavit nejdou a věci, které jsou vám šumák, na ty je nastavovátek spousta.
epitaf:
ještě chvíli po instalaci OpenSUSE jsem si myslel, že jej budu ode dneška využívat jako svůj hlavní operační systém. jelikož se mi ale nepovedlo zprovoznit qwerty klávesnici (zajímavé, že pro root uživatele funguje) a vyrojila se spousta nepříjemných detailů, vracím se zpět do mandrivy 2010.0. ještě budu opensuse trochu testovat, ale předpokládal jsem, že mě víc chytne. čekal jsem bohužel moc – je to zabugovaná distribuce jako jakákoliv jiná.
nabízí se myšlenka, že „ostré“ vypuštění 11.2 je spíše takovým veřejným testováním (nejden pro SLED). možná tak v dubnu 2010, až budou vycházet nové verze jiných distribucí, bude opensuse zralé a provozu schopné.
odkazy:
rozsáhlejší recenze opensuse: https://www.linuxexpres.cz/distro/recenze-opensuse-11-2
screenshotová recenze: https://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/opensuse-11.2-screenshotova-recenze

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.