přemapování klávesnice – jak namapovat klávesu enter na zpětné lomítko či kamkoliv jinam

uff, nalezení a pochopení tohoto řešení mi dalo vcelku zabrat, ale mohu vám nyní přinést poměrně jednoduchý návod, jak přemapovat svoji klávesnici v linuxu, konkrétně klávesu enter na zpětné lomítko, které je hned nad enterem.
jak jsem uváděl na našem linuxovém foru, koupil jsem si novou klávesnici (genius slimstar i220), která má malý enter (pravděpodobně z důvodu estetického) a já chtěl přemapovat tlačítko nad enterem (zpětné lomítko) taky na enter 🙂 jak taková klávesnice s malým E vypadá se můžete podívat na následujícím obrázku.

a nyní již samotný návod. jelikož se jedná o poměrně neobvyklou disciplínu, budeme hojně využívat terminál. ve windows se pravděpodobně zase neobejdete bez použití registrů, tak to vyjde nastejno 😉
použijeme tyto programy: xev, xmodmap a samozřejmě terminál
1. spustíme terminál (ctrl+alt+T) a zadáme xev, což nám spustí jmenovaný program, jakési malé bílé okénko
2. stiskneme klávesu, kterou budeme přemapovávat na něco jiného. terminál nám vypíše dva odstavce textu. nás ovšem zajímá třetí řádek, který si zkopírujeme do textového editoru: state 0x10, keycode 51 (keysym 0xfe57, dead_diaeresis), same_screen YES, – konkrétně hodnota dead_diaeresis (pokud mapujete jinou klávesu, bude tato hodnota jiná)
3. stiskneme klávesu, ze které chceme přemapovávat a zapíšeme si opět symbol/název/kód klávesy, v našem případě Return
4. pro přemapování pak použijeme příkaz: xmodmap -e „keysym dead_diaeresis = Return“ kde hodnota před rovnítkem je symbol klávesy, který bude přepsán symbolem jiné klávesy, kterou chceme mít na té první namapovanou.
edit 25.11.2010: zdá se být lepší cestou (z důvodu přesnějšího cílení) použít tento příkaz: xmodmap -e ‚keycode 51=Return‘, kde jako první hodnotu použijeme keycode (51) místo symbolu klávesy a druhá hodnota bude stejná, tedy symbol Return.
5. jelikož výše provedené platí jen pro jedno konkrétní sezení a po restartu se vymaže, vytvoříme si soubor .sh (např. enter.sh) a tomu nastavíme spustitelnost. do něj zaneseme náš příkaz výše a tento soubor přidáme jako spouštěč do spouštěných aplikací s příkazem sh /home/uživatel/enter.sh. soubor bude vypadat takto:
#!/bin/bash
xmodmap -e 'keycode 51=Return'

a je to! 🙂 v našem konkrétním případě enterujeme nyní oběma tlačítky, což byl cíl mise.
klávesnice slimstar i220
věřím, že díky tomuto návodu pochopíte způsob mapování kláves a bude vám k užitku. doporučuji určitě další čtivo, která by vám mohlo objasnit další postupy, např. pokud chcete namapovat symbol klávesy, která vám na klávesnici chybí.

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.