gnome-do se vzhledem docky – šikovný pomocník

již nějaký ten pátek používám šikovnou utilitku gnome do. dělá něco podobného, jako spouštěč po stisku Alt+F2, jen o něco lépe – doplňuje programy, které chcete spustit, takže stačí napsat třeba jen jedno-dvě písmena a enterem spouštět. pomocí pluginů pak umožňuje vyhledávat v google či na disku. umí toho zkrátka hodně a dobře vypadá.
funkce, která mě ale zaujala včera při testování vzhledů, je skrytá a poměrně nedoceněná. když si přepnete na vzhled docky, zobrazí se vám dole lištička s oblíbenými programy. můžete si programy přidávat, odebírat, měnit velikost a vlastnosti lišty, barevný podklad, její skrývání.. tato lištička dokáže s přehledem nahradit celý jeden panel a když ji necháte skrývat, vůbec o ní nevíte.
osobně funguji v ubuntu již jen s jedním panelem nahoře, kde mám trojlístek aplikace, místa, systém, tři systémové ikonky, přepínání oken, vynucení ukončení neposlušného programu, přepínač ploch, oznamovací oblast, kalendář teplotou (jej, je toho nějak hodně 🙂 ) a druhý supluje právě gnome-do s docky.
gnome-do najdete v repozitářích ubuntu. klikni pro větší obrázek.
gnome-do
edit 14.8.2009: přidávám screenshot mandriva linuxu edice spring 2009,1 s gnome-do-docky:
mandriva-ala-mego-docky

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: gnome-do se vzhledem docky – šikovný pomocník

 1. Martin napsal:

  Tahle funkce gnome-do je fakt super 🙂 Dlouho jsem takhle intuitivně fungující dock marně hledal. Když jsem kdysi gnome-do chvíli používal, tak to ještě neuměl :good:

 2. mego napsal:

  je to vskutku vychytané. klobouk dolů před autory :good:

 3. mego napsal:

  hlásím se z ubuntu 8.10. mimo to, že je pomalé, těžkopádné a neohrabané (nechápu, na lepší se prostě zvyká rychle – rozdíl cca. 2 týdny), tak tu není k dispozici vzhled docky.
  taky mi tu hopsá webová stránka při rolování, což je zaviněno staršími ovladači.
  před malou chvílí jsem byl v ubuntu 9.04. grafika novější, ubuntu subjektivně rychlejší, kontrola disku s ext4 bleskurychlá. ovšem problikávala mi grafika při přenášení okna s efekty.
  sečteno podtrženo, při krátkém návratu do svých obou předchozích systémů – vede mandriva 2009.1 spring – je nejrychlejší, stabilní a robustní, vychytaná.

 4. Martin napsal:

  Narazil jsem u dockyho na dva problémy. Pořád se mi schovává za panely a v popředí se objeví, jenom když z něj něco spustím. Když kliknu na panel, tak se za něj zase schová. škoda že nejde nějak nastavit jeho přesná pozice na obrazovce nebo přichycení k jinému okraji než spodnímu. Taky jsem si tam dal odkaz na terminál a ten při každém restartu zase zmizí. Záhada.

 5. Martin napsal:

  Tak ten druhý problém souvisí s tím, že ikonka v docku musí zároveň existovat i na ploše. Když ji na ploše smažu, tak se po restartu v docku už neobjeví. Nenašel jsem žádný jiný způsob, jak ikony do docku přidávat, než vytvořit zástupce na ploše a toho pak přetáhnout do docku. Jde to ještě nějak jinak?

 6. mego napsal:

  zdravím tě 🙂 než jsem stihl zodpovědět tvůj dotaz, přilétl zde od tebe nový komentář 🙂
  ad. první problém – nevím, dole používám pouze dockyho, žádný panel. ale testnu.
  přesná pozice na obrazovce skutečně nastavit nejde, bohužel. podle mě to novější verze vychytají, protože docky je poměrně nové „témátko“. jak jsem psal, v ubuntu 8.10 jsem jej vůbec neměl.
  tvůj druhý problém nemám. poslechni si můj fungující postup – jak mandriva, tak ubuntu:
  z nabídky aplikací si pravým tlačítkem přidám ikonku na lištu. z lišty přetáhnu odkaz do dockyho. poté ikonku z panelu smažu. v dockym zůstane. měl jsem také problém s tím, že mi některé ikonky zmizely. možná to bylo tím, že jsem jej zmenšoval, nebo něčím jiným. jde o to, že docky zároveň zobrazuje aktivní programy. doporučuji přidávat si do něj programy, které aktivní NEJSOU.
  ps-přidal jsem svůj screenshot z mandrivy:
  http://o106.com/files/mandriva-ala-mego-docky.jpeg

 7. mego napsal:

  ano, docky se bohužel schovává za panel. na co klikneš naposledy, je v popředí.
  jak jsem psal, já dole panel nemám. ale koukal jsem, že ty jsi zvyklý mít panel dole. snad půjde v budoucích verzích nastavit pozici dockyho. můžeš to reportovat autorovi.
  a propos, zkoušel jsi jej nějakým způsobem přetáhnout jinam? vzít ho někde, kde není aktivní žádná ikonka.
  mně osobně na dockym trochu vadí, že když mám spuštěnou instanci programu, místo otevření nové instance on na tuto přepne. celkem markantní je to u firefoxu. proto mám stále ikonku firefoxu nahoře na liště.

 8. Martin napsal:

  Panely jsem si už taky hodil nahoru 🙂 Přetáhnout jinam bohužel nejde, ale navedl jsi mě k tomu, že jsem objevil, jak měnit šířku a výšku panelu 🙂 Jde to kolem hodin. S tím souvisí i ty záhadně mizející ikonky. Jsou tam, akorát mři malé šířce nejsou vidět. Když jsou zároveň na ploše, tak asi mají vyšší prioritu a vždycky se ukážou. Z panelu mi ale přetahovat nejdou, jen z plochy.

 9. mego napsal:

  člověk byl zvyklý na windowsový panel dole. ale mít panel nahoře mi přijde lepší a není to jen o zvyku 🙂
  mně jdou ikonky z panelu přetahovat krásně a na ploše prakticky žádné ani nemám.. jsou to podivnosti ve státě dánském 🙂

 10. Martin napsal:

  Nová verze s možností zobrazení nahoře, listováním v historii příkazů šipkou dolů, novými grafickými efekty a dalšími vychytávkami:
  pro ubuntu
  deb http://ppa.launchpad.net/do-core/ppa/ubuntu jaunty main
  deb-src http://ppa.launchpad.net/do-core/ppa/ubuntu jaunty main
  sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-keys 77558DD0

 11. mego napsal:

  paráda, dočkal ses :good:

 12. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.