mandriva 2009.1 spring vs. ubuntu 9.04 jaunty – dojmy a poznatky

mám teď na své mašince nainstalovánu mandrivu ve verzi 2009.1 spring na jednom disku (včerejší instalace) a ubuntu 9.04 jaunty (instalován před pár dny). používám převážně gnome, tak většina textu bude soustředěna na něj.
oba systémy jsou čistou instalací, do kterých se snažím převést svá stará data z ubuntu 8.10 intrepid.
úvod
ubuntu používám již nějaký pátek, jsem v něm doma a za chvíli si jej dokážu přizpůsobit obrazu svému. bohužel ne vždy funguje, jak potřebuji. z tohoto důvodu a také ze zvědavosti a touhou po poznání nového jsem si nainstaloval novou mandrivu. nebudu popisovat rozdíly mezi oběma systémy obecně. spíše se budu soustředit na to, co mě zaujalo.
instalace
ubuntu vychází na jednom cd, případně si jej můžete nahrát na flash disc (velmi doporučuji). instalace je tedy mnohem rychlejší, zabere nějakých 10 minut vč. nastavování – pokud víte co a jak. do patnácti minut čistého času se vejde i nováček.
mandriva je dodávána na dvd, nebo live cd (mandriva one). já pro větší komfort výsledného systému zvolil verzi na dvd. dat je mnohem více, tudíž se systém instaluje déle-  něco kolem 30 minut. nainstaloval jsem si také více grafických prostředí – gnome, kde a další. i z tohoto důvodu mi připadala instalace mandrivy oproti ubuntu téměř nekonečná (čas strávený instalací byl zčásti využit k mytí nádobí 🙂 ) i kroků k nastavování je víc. jak jsem ale psal – mandrivu nemám prozkoumanou toliko, jako ubuntu. i to prodloužilo čas strávený nad instalací.
start a první spuštění
první spuštění ubuntu pro mě není nic nového. v jaunty velmi pěkná přihlašovací obrazovka, po přihlášení klasický poměrně ošklivý nahnědlý motiv. pomocí prográmku gnome-art je ale otázkou několika minut, než si prostředí přizpůsobím. start ubuntu jaunty na ext4 je bleskurychlý.
oproti tomu start mandrivy je o poznání pomalejší. podařilo se mi ji přimět fungovat až asi napotřetí, protože jsem si trochu nezkušeně hrál s ovladači grafické karty. sice teď běží, ale start je textový, po modrém tučňáku jako by se slehla zem (nebo led..) /edit 6.8.2009 – už mi běží grafický start. prve jsem kvůli problémům odmazal část bootovacího příkazu. nyní stačilo na konec dopsat vga=788/. přihlašovací okno není ošklivé, ale oproti ubuntu docela bída. naopak samotný systém (mám na mysli opět prostředí gnome, protože prostředí kde4 mandriva spíše pokazila) je velmi pěkný. lišta s obrázkem na pozadí působí vkusně a decentně, barvy jsou sladěné parádně. modrá je přeci jen hezčí, než hnědá. trochu se mi nelíbí hranaté okraje oken s prvky zavřit, maximalizace, minimalizace, ale s tím si ještě pohraju.
začátek článku mohl vyznít poněkud nevýhodněji pro mandrivu. přiznivci mandrivy, nevěšte hlavu, podstatná je samostatná funkčnost celého systému.
ubuntu vs. mandriva
mandriva-desktop ubuntu-desktop

další srovnávání obou systémů bude spíše laické a ve formě jakýchsi „štěků“, neboli co mě zrovna napadne 🙂
– první „drobnost“, které jsem si v nové mandrivě všiml a která mě velmi potěšila je připojování disků. konečně někdo pochopil, že mě nebaví pořád nastavovat fstab a chci mít disky po startu připojené :-) mandriva to umí :-) to je plus několika kytiček pro mandrivu. v ubuntu musím neustále upravovat fstab. ačkoliv to není žádná těžká práce, připojené disky bez námahy je prostě pohodlnější a tak si také představuji, že by to mělo fungovat
– další věcí – v mnoha věcech mi přijde mandriva mnohem rychlejší. nevím proč, ale ačkoliv o ubuntu všichni mluví, že je bleskurychlé, tak u mě jede docela pomalu. resp. spouštění programů, např. firefoxu trvá poměrně dlouho. toho si nevšimnete, dokud nemáte možnost srovnání. když v ubuntu kliknu na ikonu ohnivé lišky, čekám.. když jsem ji otevřel v mandrivě, vyskočila ihned. s dalšími spuštěními je start (odnože) firefoxu ještě mnohem rychlejší. dokonce i po přenesení 250 mb historie, rozšíření či nastavení firefox startuje bleskově. thunderbird startuje o něco pomaleji, než fox, ale jeho start mi přijde rychlejší, než v ubuntu.
– v ubuntu jaunty máme k dispozici linucové jádro verze 2.6.28.xx. podle názoru uživatelů není příliš povedené, nevím. dnes jsem v mandrivě spustil aktualizace a hle, k dispozici je kernel 2.6.30.1, no není to paráda?
– v mandrivě, na rozdíl od ubuntu, existuje root účet. v ubuntu je zvykem všechno provádět z jednoho účtu zadáním „sudo + příkaz“, případně pomocí grafických nástrojů. mandriva má separátní účet root a vám nepovolí fungovat jako root vždy, když si to přejete. je to trochu nezvyk, který bude třeba pilovat 🙂
– mínus pro mandrivu – vyhledávání. dám-li v nautilu vyhledávat, hledá to jinde, než je plánováno, ve složce home.
– v mandrivě není sice synaptic (to víte, zvyk z ubuntu), ale nástroj pro instalaci a odebírání software jede na stejném principu a je vlastně ještě jednodušší 🙂 výhodou pro začínajícího uživatele je, že hledá pouze hlavní balíčky programů, tudíž se nemusíte probírat všemi doplňkovými knihovnami, které běžně servíruje synaptic (pro někoho výhoda, pro jiného menší přehled o systému?)
– co se zvuku u mandrivy týče, trochu nezvykle je zde nainstalováno zvukové ovládání pulseaudio. má to tu výhodu, že se dá nastavovat zvuk separátně pro každou aplikaci zvlášť. na rozdíl od alsy ale postrádám nastavení vícekanálového zvuku. to ale určitě v budoucnu půjde pořešit (v KDE modu běžné ovládání alsou je). digitální zvuk přes optický kabel bohužel nejede. ale s tím jsem se už smířil (do dalšího vydání distribucí! :-))
– compiz a efekty prostředí – jakmile doinstalujete ovladače grafické karty, bez problémů v „nastavit váš počítač“ v sekci hardware spustíte compiz. je tu k dispozici i metisse. oproti ubuntu je v mandrivě nainstalováno méně efektů, pluginů pro compiz. ale ty jistě bezproblémově půjdou doinstalovat.
– podpora: ubuntu má dobré wiki, dobrou uživatelskou podporu. mandriva má zase v češtině kvalitní mandrivaportal.cz, kde je hodně návodů a článků pro začátečníky i pokročilé. o popularizaci linuxu a především mandrivy se snaží známý popularizátor ivan bíbr, který píše o mandrivě knížky a v jeho repozitářích se dají najít zkompilované některé šikovné balíčky, např. firefox 3.5.
– přibližně zabírají distribuce na disku místa (bez adresářů home, root, mnt, media): mandriva – 9.3 gb (mám tam ale celé gnome, kde a další prostředí), ubuntu – 4.2 gb.
– sdílení – zde vede ubuntu. kliknete na složku pravým a dáte možnosti sdílení. můžete zvolit sdílení jakékoliv složky na jakémkoliv disku, čtení pro anonymní uživatele, možnost zapisovat.. mandriva umožňuje sdílet pouze složky v domovském adresáří (možná časem přijdu na jiný způsob). sdílení v mandrivě má více možností nastavení, ale tím je složitější. základní sdílení sice nastavíte přímo v nautilu, ale pro nastavení zápisu či anonymního přístupu musíte již do mandriva centra „nastavit váš počítač“. v souvislosti se sdílením jsem se zamyslel nad mandrivou a musím říci, že je těžko rozhodnout, která distribuce by více vyhovovala nováčkovi..
– plus pro mandrivu – „open as administrator“ přímo v nautilu. v ubuntu jsem standartně otevíral konzoli a psal „sudo nautilus“. v mandrivě je tato možnost přímo v nabídce pod pravým tlačítkem. nechci ubírat ubuntu na kráse, jedná se o doinstalovatelný plugin pro nautilus. ale tento by ubuntu již v základní nabídce mít také mohlo 🙂
– automatické nastavení práv souborů a složek při zkopírování do domovského adresáře – plus pro mandrivu. když v ubuntu kopírujete soubory, ke kterým nemáte právo zápisu, systém vám neumožní do nich zapisovat ani v domovském adresáři. mandriva nastaví při zkopírování těchto souborů jako vlastníka vás.
– nastavování v ubuntu, které je poměrně roztříštěné a dostupné přes nabídku systém > volby / správa mi vcelku vyhovovalo. byl to proti windows nezvyk, ale ve finále mi to přišlo i lepší. stejné ovládání poskytuje i mandriva. ta však k tomu přidává velmi pěkné ovládací centrum, kde můžete nastavit spoustu dalších věcí, které vás v ubuntu třeba ani nenapadnou.. screen ovládacího centra (klikněte):
ovladaci-centrum-mandriva
– přijde mi, že mandriva implementuje změny a novinky rychleji, než ubuntu. sice ubuntu aktualizuji prakticky denně a mandrivu tak 1x za 2-3 dny, ale – novější kernel, automaticky implementované KDE4.2.4 (používám v gnome některé KDE aplikace) atd.
s mandrivou se toho musím ještě mnoho učit, ale první „ošahání“ je velmi pozitivní.
> článek bude postupně doplňován, jak se budu s mandrivou seznamovat <

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 komentářů: mandriva 2009.1 spring vs. ubuntu 9.04 jaunty – dojmy a poznatky

 1. Martin napsal:

  Díky mego za pěkné srovnání 🙂 Dá se mandriva nějak jednoduše nainstalovat s ext4? Šlape grafika a zvuk, jak má? Co compiz? Dneska jsem si zase v ubuntu totálně rozvrtal xserver a už myslel, že budu muset přeinstalovat, ale naštěstí jsem to rozdejchal. Uf! 🙂 Jel mi jen textový režim. Viva aptitude!

 2. mego napsal:

  martine, článek bude postupně doplňován o nové dojmy. srovnání je teprve v plenkách, ale již nyní mohu mandrivu vřele doporučit.
  sice zde není synaptic, ale nástroj pro instalaci a odebírání software jede na stejném principu, je vlastně ještě jednodušší 🙂 výhodou pro začínajícího uživatele je, že ti hledá pouze hlavní balíčky programů, tudíž se nemusíš probírat všemi doplňkovými knihovnami, které ti běžně servíruje synaptic.
  odpovědi na tvé dotazy – dal jsem ruční úpravu disků při instalaci. popravdě jsem ani nic moc nenastavoval, jen vybral partici k naformátování a mandriva se automaticky nainstalovala na tento oddíl naformátovaný s EXT4. šlape mi parádně a snad i rychleji, než ubuntu. a to je nainstalovaná na pomalejším disku PATA.
  zvuk mi jede jak má. trochu nezvykle je zde doinstalováno zvukové ovládání pulseaudio. má to tu výhodu, že si můžeš nastavovat zvuk separátně pro každou aplikaci zvlášť. na rozdíl od alsy ale postrádám nastavení více kanálů. to ale určitě v budoucnu pořeším. digitální zvuk přes optický kabel mi bohužel nejede. ale s tím jsem se už smířil.
  grafika valí parádně – žádné zátuhy, žádné zámrzy. ve finále ani žádné problikávání obrazovky. plynulé, příjemné. v nástroji vybereš svou grafickou kartu, běžný ovladač a spokojeně funguješ. jsou tam drivery jak pro nvidii, tak pro ati. ati by to chtělo vyzkoušet.
  jakmile jsem doinstaloval ovladače, bez problémů jsem v „nastavit váš počítač“ ve stejné sekci jako ovladače spustil compiz. je tu k dispozici i metise a asi jej zkusím. oproti ubuntu je v mandrivě nainstalováno méně efektů, pluginů pro compiz. ale to půjde určitě jednoduše změnit.
  ubuntu má dobré wiki, dobrou podporu. mandriva má zase v češtině mandrivaportal.cz, kde je hodně návodů a článků jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. a taky velkého popularizátora ivana bíbra, který píše o mandrivě knížky a v jeho repozitářích najdeš zkompilované některé hodící se balíčky, např. firefox 3.5.

 3. mego napsal:

  musím říct, že mandriva by se skoro dala používat bez efektů. je to rychlé, pěkné, použitelné. to u ubuntu mi to bez efektů tak plynule nejde. ale přeci jen, efekty mají své výhody, pluginy pro compiz nahrazují některé specializované programy, třeba compizové screenshotování, tohoto se nechci vzdát 🙂
  jinak metisse bída, nebrat 😀

 4. mego napsal:

  přenáším komentář, který jsem psal pod gnome-do-docky:
  hlásím se z ubuntu 8.10. mimo to, že je pomalé, těžkopádné a neohrabané (nechápu, na lepší se prostě zvyká rychle – rozdíl cca. 2 týdny), tak tu není k dispozici vzhled docky.
  taky mi tu hopsá webová stránka při rolování, což je zaviněno staršími ovladači.
  před malou chvílí jsem byl v ubuntu 9.04. grafika novější, ubuntu subjektivně rychlejší, kontrola disku s ext4 bleskurychlá. ovšem problikávala mi grafika při přenášení okna s efekty.
  sečteno podtrženo, při krátkém návratu do svých obou předchozích systémů – vede mandriva 2009.1 spring – je nejrychlejší, stabilní a robustní, vychytaná.

  jak jsem psal, že mám pocit a přijde mi rychlejší start thunderbirdu i firefoxu v mandrivě – není to jen pocit..
  je zajímavé, že mandriva je nainstalovaná na starším 250 gb hard disku, který je na tlusté šedivé kšandě – paralel ata. ubuntu „frčí“ na novém 500 gb disku sata. oba seagate. pokud není problém s ovladači pro sata, měl by být rychlejší nový disk, i sběrnice sata je rychlejší. přesto mandriva běží lépe, než ubuntu.

 5. Martin napsal:

  Sakryš tomu se mi ani nechce věřit. Ty mě s tou mandrivou lákáš čím dál víc 🙂 Ubuntu mi s opensource ovladači šlape parádně včetně všech efektů a filmů. Že by to mohlo být ještě JEŠTĚ lepší ??? No asi někde schrastím nějaký disk, a pak vyzkoušíme uvidíme 🙂

 6. mego napsal:

  lákám, lákám 🙂 sám jsem nadšen víc a víc 🙂 přijde mi, že to je nejpoužitelnější distribuce, co jsem zkoušel. ubuntu samozřejmě čest, je to také skvělá distribuce.
  jestli budeš mít disk navíc, vyzkoušej. ale pokud ti ubuntu šlape parádně, výměna nutná není. já používám samozřejmě uzavřené ovladače. ale až po nějaké době jsem zjistil jaké, protože jsou bezproblémové a nemusím se o nic starat.

 7. mego napsal:

  jinak – článeček jsem zase trochu doplnil, je co číst 🙂

 8. Martin napsal:

  Stáhl jsem a cvičně spustil instalaci. Instalátor vypadá hezky, akorát jsem nenašel vůbec žádný způsob, jak ji přerušit. Nejde ani restartovat v konzolích ve framebufferu pod ctrl + alt + F1-x. Řešením bylo jen zmáčknout reset 🙁

 9. mego napsal:

  zkus „mandriva one“ – je to live cd, podobně jako ubuntu. pro samotnou instalaci je pak lepší stáhnout instalační dvd se všemi programy.
  osobně jsem nainstaloval KDE4 (nyní mandriva využívá verze 4.2.4) i gnome. není špatné mít možnost přepnout se.

 10. mego napsal:

  co si pamatuji, instalátor vypadá podobně jako ovládací centrum.

 11. Anonym napsal:

  Když KDE, tak jedině 4.3 🙂

 12. mego napsal:

  myslím, že mandriva i ubuntu budou chtít uvést KDE 4.3 ve svých podzimních edicích.
  samozřejmě, komu nevyhovuje nainstalované KDE, může upgradovat. po návodu se asi shánět nebudu, s gnome 2.26.1 jsem spokojen 🙂

 13. Martin napsal:

  Zrovna dumám nad nějakou povedenou distribucí s KDE 4. S Kubuntu jsem byl spokojený, ale prý tam je implementace KDE nejmíň povedená. Tak nevím nevím. Ta Mandriva mě pořád něčím odrazuje, spíš subjektivní pocit. Fedora moc tlačí na pilu, tak nejspíš zase dostane šanci OpenSuse.

 14. mego napsal:

  implementace v mandrivě by se ti asi nelíbila.. první dojem je podobný jako z KDE3, vůbec to nevypadá jako na některých screenech. ale samozřejmě všechno je o nastavení.
  rozveď prosím tu fedoru 🙂
  také by mě zajímalo, co tě od mandrivy odrazuje 🙂 jestli chceš jen experimentovat, dej si nějakou exotiku. mandriva je systém použitelný pro všední život 😉 jediné co mi v 64 bitové edici zlobí je flash 🙁 jinak naprostá spokojenost a i digitální zvuk jsem rozjel 🙂
  opensuse je pěkná distribuce. na opensuse jsem kdysi začínal. možná si je také po letech cvičně nainstaluji 🙂
  podej report! 🙂

 15. mego napsal:

  martine, možná u opensuse narazíš na problém s EXT4. v 11.1 není ještě úplně implementováno a 11.2 vyjde až v listopadu.. návody zde jsou, ale přišly mi krkolomné. už jsem si opensuse stáhl, ale asi jej nakonec testovat nebudu.
  nebo už funguješ na opensuse? 🙂

 16. Martin napsal:

  No fedora je testovací verze redhatu, a ten v ní experimentálně testuje kdejakou novinku od nejnovějších jader po všelijaké hi-end ovladače, filesystémy a různé čučovinky. Čeká, že mu to komunita zdarma všechno vyzkouší a on to pak jako redhat enterprise linux za těžký prachy prodává. Na hraní možná dobrý, ale na normální práci asi ne. Mi se to skoro nepovedlo ani nainstalovat, a pak jsem pořádně nerozjel ani ovladače grafiky. Hledal jsem radu na fórech, a tam mi to vyplivlo jedině „velmi jednoduchý“ návod obnášející sedm obrazovek skriptů v baschy. Díky nechci.
  U Mandrivy mě rozráží už ten ten instalátor. Nedávno jsem ho zase spustil, ale ta nemožnost vrátit cokoliv zpět mě prostě děsí 🙂 Nějaké starší one cédéčko mám, ale moc dobře jsem se v tom systému necítil. Přišlo mi takový nějaký moc francouzský 🙂 OpenSuse zase bylo moc německy strohý, tak nevím, u čeho nakonec skončím. Kubuntu bylo opravdu fajn, ale provozovat zvlášť kubunutu a ubuntu na jednom stroji mi přijde trochu uhozený. Vím, že jde mít nainstalovaných víc VM, ale vždycky mi to dělalo chaos v aplikacích, nemluvě o válkách mezi pulseaudiem, phononem, gstreamerem, xine a podobně. Počkám asi do toho listopadu 🙂

 17. mego napsal:

  trocha čísel k distribucím:
  http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel_atom_four&num=1
  nevím, jak moc velké ty rozdíly jsou, ale na výkonu se to jistě podepsat může. ubuntu vyhrává hodně benchmarků, mandriva také některé, např. čtení a zápis, což by mohlo svědčit o tom, že mi spouštění programů a chod systému přijde svižnější, než u ubuntu.
  opensuse je v RC verzi, ale docela propadá. kdybychom se koukli na phoronix, možná najdeme novější srovnání 🙂

 18. mego napsal:

  popravdě fedora mi byla vždycky ze všech distribucí nejméně sympatická 🙂 přidaná hodnota pro uživatele veškerá žádná. zkoušel jsem ji sice před delším časem (cca, před 1/2-1 rokem), ale působila na mě strašně. díky za názor, je vidět, že moje pocity nebyly asi jen pocity 🙂
  ad. mandriva – nelze srovnávat starší verzi s novou. zkoušel jsem mandrivu 2008 před podobnou dobou jako fedoru (aha, už vím přesný čas: http://www.hospudka.net/4572/hledam-lasku-na-cely-zivot-by-toungoussov/#comment-13103) – všimni si, že ji v komentáři docela pomlouvám 🙂 a hle, na verzi 2009.1 jsem po zkušenostech v ubuntu velmi spokojeně skončil 🙂
  zkouším si matně vzpomenout na instalátor – ááá, mám to. v mandrivě se proklikáš až skoro na konec instalace, před konečné potvrzení. a zde přijde ta pravá obrazovka, kde si můžeš VŠE ověřit, vše změnit, vše přenastavit. přiznávám, že to může být trochu zavádějící. ale lze zde změnit doopravdy všechno. snad jen příprava disku a filesystému, za to bych ruku do ohně nedal, jestli se to nepotvrzuje již dřív.
  nezkoušej staré verze mandrivy, použij tu současnou, aktuální a doopravdy povedenou. frantíkům také příliš nevěřím, plyne to z mé zkušenosti ze sagemy 🙂 ale mandriva linux mají vychytaný 🙂
  ad. více VM – já do KDE moc nelezu. ale řekl bych, že právě toto má mandriva docela ošéfované. ale opravdu jsem 99% času v gnome. možná si cvičně KDE spustím 🙂

 19. mego napsal:

  chvilku to zabralo, ale našel jsem ten správný screenshot pro představu:
  http://o106.com/files/mandriva-instal-summary.jpg

 20. Martin napsal:

  To srovnání z prvního tvého příspěvku se týká Atomu, a to je přece jenom trochu specifický procesor. Hodně záleží na optimalizaci jádra. Třeba takové ubuntu netbook remix si vede zase o něco lépe.
  No já jsem s ubuntu naprosto spokojený a vlastně nemám jiný důvod hledat jinou distribuci krom zvědavosti. Prostě všechno běží, jak má a už je to jednoduše trochu nuda 🙂 Však přijde za chvíli Karmic Koala a zas si bude s čím hrát 🙂
  Aha! Tak daleko jsem se opravdu nedostal a vždycky někde v půlce utekl tlačítkem reset 🙂 Vyděržaj pajonyr! Dám jí ještě šanci 🙂
  Na KDE 4 se velmi rychle zvyká a vypadá moc hezky. Na vážnou práci mi ale přijde lepší gnome, tak nějak neruší. Je to asi podobný pocit, jako rozdíl mezi vzhledem win xp a vista. To eyecandy je fajn, ale odvádí pozornost od důležitých věcí, kdežto jednoduchý vzhled naopak pomáhá koncentrovat. Jasně, všechno jde nastavit, ale proč by člověk neměl mít zapnuté alespoň některé ty cool efekty, když mu to systém umožňuje 🙂 Profiluje se to mě tak, že jeden systém budu mít na práci a druhý na zábavu. Perfektního pracanta už mám, teď ještě nějakého toho zdatného klauna 🙂

 21. mego napsal:

  po třech měsících používání mandrivy jsem našel spoustu much, každá distribuce je má. mezi ty pro mě podstatné je nefunkční otevírání odkazů z thunderbirdu ve firefoxu (možná jsem si to rozvrtal sám) – řeším přetahováním odkazu do nového tabu FF. v epiphany pak nefunguje zadávání jiné adresy.
  teď frčím od včerejška na RC ubuntu karmic koala a jsem nadšen. vytknul bych blikání okraje okna při vlnění a hlavně – že se nepřipojují automaticky disky po startu systému.
  řekl bych ale, že chyb je méně a méně, funkčnost dokonalá – brzy, nebo možná již dnes si řekneme, že linux je opravdu použitelný operační systém pro desktop pohodlného uživatele.

 22. Martin napsal:

  Myslím, že se mi disky automaticky připojovaly až po nainstalování utilitky NTFS Config, kde se to dá pohodlně naklikat. Ještě jsem pak měnil locale v fstabu.

 23. mego napsal:

  hm.. určitě proto nějaký důvod bude, proč mandriva připojuje a ubuntu ne. asi je v mandrivě nějaký balíček, který toto zařídí. nebo jen nastavení, těžko říct, nepídil jsem se po tom, protože to funguje 🙂
  ntfs config instalovat nepotřebuji, protože nemám ntfs oddíly.
  v fstabu se v ubuntu hrabat musím, v mandrivě ne. proč sákriš ubuntu také nesáhne po stejném řešení?

 24. mego napsal:

  a je to tady.. můžeš si přečíst dojmy z nového openSUSE:
  http://o106.com/opensuse-11-2-prvni-dojmy-zacinajiciho-uzivatele/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.