Instalace openSUSE 11.2 RC2 – zmatečné rozdělení disku

rozhodl jsem se, z lehkého rozčarování z mandrivy 2010.0, vyzkoušet RC2 verzi na první pohled zajímavé německé linuxové distribuce OpenSUSE. po stažení pomocí firefox throttle jsem se tedy jal instalovat.
instalace je pěkná a přehledná až do kroku rozdělení disku, který rozhodl, že jsem instalaci pro jistotu ukončil. instalace mi totiž nabídla vlastní rozdělení disku a pak dvě tlačítka: rozdělit disk a upravit rozdělení disku. logicky nechceme hned rozdělit disk, ale chceme si jej upravit podle svého, neinstalujeme-li na čistý a na ostatních particích máme svá data. upravení rozdělení disku však bylo lehce zmatečné a k odstranění navržených změn nepomohlo. kliknout na „rozdělit disk“ jsem se při ostré instalaci obával.
dnes jsem tedy zkusil instalaci ve virtualboxu (martine – další využití virtualizace 😉 ) a klepl na rozdělení disku. disk zůstal zachován a instalace mi nabídla ruční volbu.
opensuse-instal-0
pro zkušeného susáka nic neobvyklého. ale uznejte, že neznalého uživatele openSUSE, i když i lehce pokročilého uživatele jiných distribucí, může postup zmást.
opensuse-instal-1 opensuse-instal-2

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Instalace openSUSE 11.2 RC2 – zmatečné rozdělení disku

 1. Martin napsal:

  Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to podobně zmatené jako instalace mandrivy.

 2. mego napsal:

  v některých krocích by instalace mohla být jednodušší u opensuse i mandrivy.
  zde asi vede v jednoduchosti ubuntu.
  ubuntu je myšlenkou skvělé. ale bohužel stále spousta věcí je nedotažených.
  jsem zvědav na dnešní ostrou verzi opensuse, těším se na ni a pokud se osvědčí, plánuji ji vyměnit za mandrivu.

 3. Martin napsal:

  Mi ubuntu šlape jak z praku 🙂

 4. mego napsal:

  chvilkami mám chuť k ubuntu se vrátit, ale:
  1. každé distro má své mouchy
  2. byl jsem nadšen z mandrivy 2009.1 a 2010.0 je také skvělá, jen ještě není tolik odladěná
  3. ubuntu mi nepřináší příliš mnoho převratného, abych se k němu vracel, lákají mě pouze barevnější ikony v nabidce míst 🙂 , ubuntu software center, usb creator ..
  také začínám oceňovat minimalističnost ubuntu. v mandrivě mám tunu software, který vlastně vůbec nepotřebuji..
  na druhou stranu – nastavení bootu počítače – vede opensuse s mandrivou, stejně tak firewall a jeho nastavení, yast2 nebo mandriva ovládací centrum.
  ono je asi jedno, na čem funguješ 🙂 zjišťuji, že bych (možná) dokázal v dnešní době přežít i s windows 🙂 (kacířská myšlenka)

 5. Martin napsal:

  Na grub2 jsem zvědavý. Snad k němu bude v době, až ho nasadím, nějaká pohodlná klikačka, jako je Správce spouštění. Přeci jen se zavaděč se neupravuje každý den (i když nevím, Mego 😉 ), a kdo si má to nastavení v konfigurácích pamatovat 🙂
  Firewall, přiznám se, nepoužívám a na synaptic nedám dopustit. Ovládací centrum mandrivy jsem si ošahal a docela jsem z něj šílel. Hrozně dlouho mi trvalo, než jsem našel, co jsem potřeboval, ale to je asi otázka zvyku.
  No on ať si každý používá, co mu vyhovuje 🙂

 6. mego napsal:

  teď na podzim, kdy vyšlo tolik nových verzí velkých distrubucí, jsem měl chuť tyto vyzkoušet. ale nadšení mě postupně opouští 🙂
  přijde mi, že některé opravené bugy z minulých verzí se opět naplno projevují ve verzi nové. co vás potkávalo třeba před dvěma lety, je zde zpátky, mrzuté.
  ovládací centrum mandrivy je dobrá věc, když něco nepotřebuje. jinak člověk zjistí, že do něj prakticky nechodí a nechybí mu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.