konverze kódování z windows-1250 na utf-8

jednoduše a efektivně pomocí konzole:
iconv -f CP1250 -t UTF-8 -o výstupnísoubor původnísoubor
iconv

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: konverze kódování z windows-1250 na utf-8

 1. martin napsal:

  Rychlé a elegantní, tak to má být 🙂

 2. mego napsal:

  ovšem nějaký hromadný grafický konvertor by se šikl 🙂

 3. martin napsal:

  pardon, beru zpět. grafický konvertor jsem si špatně vyložil, jako konvertor grafických souborů ovládaný z řádky, a ty jsi měl na mysli konvertor textových souborů ovládaný z grafického uživatelského rozhraní 🙂

 4. mego napsal:

  ano, měl jsem na mysli opravdu „konvertor textových souborů ovládaný z grafického uživatelského rozhraní“ 🙂

 5. mego napsal:

  na dávkovou změnu velikosti a rozlišení obrázků mi už léta stačí gthumb. pokud pak chci nahrávat data na picasu, vše zajistí program od googlu.

 6. martin napsal:

  GThumb je bezva. Picasu mám ve windows a za poslední roky se z ní stal příjemný kousek softu. Škoda že není nativní linuxová verze, ale jen ten wine bastl.

 7. mego napsal:

  gthumb od prvopočátku svého fungování na linuxu používám jako výchozí prohlížeč. nyní ovšem hodně nabubřel a zpomalil se. také na nově změněné chování si pořád zvykám. docela bych uvítal něco jako gthumb lite, který tě jedním tlačítkem přepne do gthumb full 🙂 pomalu uvažuji, že začnu na prohlížení obrázků používat eye of gnome.. na druhou stranu je zde pak gloobus preview, ale ten ještě nesplňuje mé požadavky.
  ve windows – picasa prohlížeč jako doplněk hlavního programu picasa – moc povedený prohlížeč obrázků. kéž by byl také na linuxu. linuxová verze picasy mi nevadí, ale je stále ještě hodně pozadu za tou ve windows. bohužel.

 8. martin napsal:

  Nějakých velkých změn ohledně nároků nebo rychlosti gThumbu jsem si ani nevšiml. Taky ho používám už od začátku. V poslední době přibylo pár nastavení a možností editace, která jsem uvítal a obrázky mi načítá pořád stejně rychle. Na gThumbu se mi nejvíc líbí skok na další obrázek kolečkem myši ve fullscreenu i v okně, což v Eye of Gnome chybí. Vyzkoušet můžeš třeba ještě Viewnoir nebo Mirage. U druhého jmenovaného se ale bohužel vývoj pravděpodobně už dávno zastavil.
  Díky že jsi mi připomněl ten zabudovaný prohlížeč v picase. Kdysi dávno jsem ho vyzkoušel a po chvíli zavrhnul. Teď se mi docela líbí, je velmi efektní. FastStone Image Viewer, který používám nejčastěji, ale startuje snad ještě rychleji a má nesrovnatelně více funkcí.

 9. martin napsal:

  Tak jsem znovu mrknul na ten Viewnoir, a myslím, že to bude pro tebe to pravé ořechové 🙂

 10. mego napsal:

  původně jsem ti chtěl napsat, že viewnoir je úplně stejný, jako EOG, ale není tomu tak. přijde mi, že viewnoir startuje ještě o zlomek rychleji, než EOG. na eog se mi líbilo velké tlačítko upravit obrázek, které tě přeneslo do shotwellu. to je sice hezké, ale v shotwellu mi chybí změna velikosti obrázku a velmi oblíbený převod formátů. to jsou pro mě osobně hodně zásadní věci.
  takže kombinace viewnoir a gthumb > pravým tlačítkem > otevřís s > gthumb se zdá být nejlepší možností 🙂
  viewnoir má sice také málo možností nastavení, ale má tam ty zásadní, třeba právě zmiňované kolečko myši. tak u něj asi nějakou tu dobu zůstanu. zkus nastavit zobrazit > nastavit velikost okna – vcelku šikovná věcička.
  takže také díky za tip, resp. oprášení prográmku, který jsem svého času zkoušel a tenkráte nenadchl, dnes ano 🙂

 11. martin napsal:

  V Linuxu postupuje vývoj mílovými kroky. Na chvíli spustíš některý projekt z dohledu, a pak se nestačíš divit. Samozřejmě v tom dobrém slova smyslu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.