nejlepší antivirus pro windows a zdarma

když vám někdo přinese zavirovaný notebook, dejte mu na něj linux 🙂 jsou však bohužel jedinci, kteří vaši snahu bojkotují a jsou ochotni i nadále bojovat se zákeřnými viry, malware, spyware a podobnou havětí. co s nimi? mno, poraďte jim nějaký slušný kousek antivirového software. pomiňme fakt, že nejnebezpečnější článek pro počítač je ten, který se nachází mezi klávesnicí a židlí a vrhněme se studovat dostupné možnosti, jak chránit takovéhoto hříšníka před světem či sebou samým.
vy, jenž ovládáte angličtinu, přejděte rovnou na tento původní článek: Best antivirus software
ostatním, kterým se nechce klikat, přináším stručný výčet těch kvalitnějších kusů antivirového software, které jsou dostupné na webu grátis.
Avira AntiVir Personal Edition
Microsoft Security Essentials
Avast! Free Antivirus
Panda Cloud Antivirus
AVG Anti-Virus Free
PC Tools Antivirus Free Edition
Comodo Antivirus + Firewall
pokud je počítač zaneřáděný extrovně, můžete vyzkoušet nabootovat linuxové live-cd s antivirem a „oskenovat okna zvenčí„.

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: nejlepší antivirus pro windows a zdarma

 1. martin napsal:

  Avira – používal jsem ji dlouho a fungovala na XP dobře. Pak ale novější verze začaly celkem často padat, a taky masivně spamovat. Objevovaly se nepřeskočitelné reklamy přes celou obrazovku po spuštění počítače a podobná zvěrstva. Cca před rokem šla pryč.
  MSE – nejdřív super, posléze totální zklamání. Jednoduché a účelné rozhraní, integrace do systému (aktualizace), radost s tím pracovat. Ovšem po 2 měsících používání došlo k výraznému zpomalení systému a občasným pádům. Tak jsem to odinstaloval a projel počítač jiným antivirem. Nestačil jsem se divit, kolik havěti se mi do počítače nastěhovalo za dobu používání MSE! Nezahlásil za celou dobu ani jednu hrozbu. Nevím, co po celou tu dobu vlastně prováděl. možná už novější verze fungují líp, ale desiluze přetrvává.
  Avast – krkolomné ovládání, na které jsem si nikdy nezvykl. Hodně omezené funkce u verze zdarma. Schopnost detekce hrozeb průměrná.
  AVG – nebudu příliš komentovat, bo bych se musel rozčílit. V 90. letech špička s perfektním grafickým GUI pod DOSem, úžasně rychlou heuristikou a jeden z nejúspěšnějších zabijáků virů na světě. Dnes? Totální šnek a děravý jak řešeto. Nepoužitelný v placené verzi (Chip Edition) natož pak free.
  Panda – chvilku jsem zkoušel firewall a příliš nepřesvědčil. S antivirem zkušenosti nemám.
  PC Tools – to jsem nikdy nepoužíval, takže nevím.
  Co doporučuju?
  Skvělé zkušenosti mám s bezpečnostním balíkem Norton 360 od Symantecu. Perfektní antivirus, bezkonkurenční firewall + užitečné a opravdu funkční ostatní služby – malware, email atd. Minimální zpomalení systému. Dostal jsem ho na půl roku zdarma k procesoru od Intelu a s ním šlapal perfektně. Loučení po vypršení licence bylo těžké. Pro komerční nasazení nemůžu doporučit nic jiného (samozřejmě pouze legální placenou verzi).
  Co používám dnes?
  Po vyzkoušení výše zmíněných a některých jiných (např. ESET NOD32) jsem zakotvil u balíčku Comodo Internet Security – antivirus + firewall + DNS server). Má nadprůměrný antivirus, volitelný sandbox, jeden z nejlepších firewallů s pěkným a přehledným GUI. Celkem rychle se vyvíjí a nároky na počítač jsou snesitelné. Reklamami neobtěžuje, jdou vypnout. Zatím jsem na free scéně nenašel nic lepšího.
  Jako vhodný doplněk k tandemu antivirus + firewall doporučuju ještě nějakého specialistu na malware. Velmi se mi osvědčil Malwarebytes‘ Anti-Malware. Je velice schopný i ve free verzi, i když ta neobsahuje rezidentní ochranu. Stejně bych ji nepoužíval, bohatě stačí ta, co poskytuje antivirus a firewall. Naopak nemám dobré zkušenosti s programy Spyware Terminator a Spybot Search & Destroy.

 2. mego napsal:

  díky za pěkný a obsáhlý komentář (obsáhlejší, než sám článek :-)).
  pěkně jsi shrnul své uživatelské zkušenosti s jednotlivými antiviry a na závěr přidal pár opravdu dobrých tipů. comodo přidám určitě do výčtu – je v plánu článek rozšiřovat a díky zkušenostem uživatelů třídit zrno od plev. zmíněné antiviry jsou kvalitní, nicméně každý z nich má placenou variantu a někdy je její propagování až násilné.
  na notebooku, který jsem nyní měl tu možnost mít v ruce, se jako nejlepší antivir prosadilo ubuntu 🙂 pevně věřím, že uživatel bude maximálně spokojen, protože předchozí stav byl neúnosný.

 3. martin napsal:

  V úvodu jsi psal o požadavku uživatelů na Windows, tak jsem jsem se o nejlepší prevenci v podobě linuxu ani nezmiňoval 🙂 Tak ať slouží!
  V případě komerčního nasazení jakékoliv distribuce se ale bez kvalitního firewallu stejně neobejdeme. Zatím jsem v linuxu žádný nezkoušel, ale mám to v plánu.

 4. mego napsal:

  jasná věc, bohužel tak zavirovanému systému nepomohl už žádný antivirus, systémové soubory byly poškozeny a sám systém byl absolutně k.o. zde bylo nejlepší volbou nasadit nový čistý systém a ubuntu se líbilo. tento článek byl psán z důrazem na prevenci, pochopil jsi dobře 🙂
  ano, i v linuxu se firewall hodí. nicméně jsem nenašel žádné rozumné řešení. jestli na nějaké přijdeš, tak jej postni na tučňáka 😉
  http://tucnak.info/

 5. martin napsal:

  Asi by to chtělo zavést smajlík s logem PP, jako mají na komerčních tv stanicích 😉
  Vím, bez toho to nejde, a taky bych byl rád, kdyby na fórum chodilo ještě víc lidí 🙂

 6. mego napsal:

  martine, omluv mou neznalost – jak vypadá smajlík s logem PP? 🙂 televizi nesleduji.
  neboj, forum se rozjede. zatím je velmi mladé, ale základna se jistě rozroste. hodně lidí dnes však systém chce hlavně využívat a ne se v něm hrabat, tak forum zaujme jen část uživatelů a linuxových komunit je v česku již několik. ale dost už výmluv a hurá propagovat náš projekt! :yes:

 7. martin napsal:

  Bohužel se mi nepodařilo najít žádný obrázek. Když se v původním pořadu na nově objeví reklama na nějaký produkt, tak se rohu objeví zobrazí piktogrm „PP“, což znamená „product placement“. Zatím to dávají hlavně do znělek (třeba u SuperStar) nebo u seriálů po skončení reklamní přestávky. Asi pro jistotu, protože tyhle ordinace a ulice jsou jeden velký product placement projekt 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.