jistě to znáte – nainstalujete si na druhý oddíl novou linuxovou distribuci na testování či ostrý provoz. původní plány – jo, ta bude úžasná, jsou ty tam a vy se rozhodnete používat distribuci starou na prvním oddíle. instalace distribuce ovšem přepíše grub a vy nyní při každém spuštění počítače musíte vybírat systém překliknutím o pár řádků níže. to se může negativně projevit např. v tom, že jste zvyklí ráno pustit PC a jít si vařit kafe – a hle, naběhne jiný systém než ten kýžený.
po zbytečné omáčce tedy rovnou k věci – jak vrátit původní nastavení grub, aby se starší distro objevovalo opět na vrchních pozicích? možná existují i jiné cesty, ale ta opravdu jednoduchá je přeinstalace grubu.
1. spusťte synaptic nebo jiný správce balíčků
2. vyberte balík grub a případně i grub-common
3. dejte přeinstalovat oba balíky
při příštím spuštění již distribuce, ve které jste tyto změny provedli, bude mít v grubu svá aktuální linuxová jádra v seznamu nahoře.
zkoušel jsem taktéž „sudo update-grub2“, ale bez kýženého efektu – tedy přeinstalujte grub a fungujte ;)
pokud jste hledali něco jiného a nalezli jste tento článek, zkuste se zajímat např. ještě o grub-customizer.
Nejednodušší je při instalaci nové testovací distribuce fázi instalace grubu úplně přeskočit. Po dokončení instalace pak stačí v „primární“ distribuci spustit sudo update-grub. Grub si sám nováčka najde a zařadí na konec seznamu.
rovněž zajímavá možnost. já ovšem, když instaluji nové distro, počítám s tím, že jej budu používat jako hlavní – tedy je žádoucí, aby bylo první. ale tento návod by šel použít i pak v nové distribuci s přeskočením instalace grubu – takže ten tvůj je dobrý tip, pokud si člověk není jist výsledkem.