dokuwiki je skvělý pomocník ve světě webu 2.0 pro vytváření dokumentací či zájmových stránek (nebo čehokoliv jiného) více uživateli ve stylu wikipedie.
(1) na rozdíl od velmi rozsáhlé wikimedie použité na wikipedii, dokuwiki zabírá jen několik málo megabajtů a nepotřebuje ke svému chodu databázi. což já osobně považuji za výhodu. má všechny potřebné funkce systému WIKI a vlastní syntaxi. veškeré vytvořené stránky naleznete v podobě textových souborů na serveru. chcete-li hromadně vytvořit větší množství obsahu, můžete je do příslušného adresáře nahrát a dokuwiki si je sama naindexuje.
(2) jako první po řádném nastavení byste se měli poohlédnout po dobrém antispamu. nejpoužívanější plugin pro toto je CAPTCHA plugin. perfektní je v tom, že pokud máte ve svém prohlížeči povolený javascript, ani jeho přítomnost nepocítíte. máte-li javascript vypnutý, při editaci či registraci jednoduše opíšete několik málo znaků captcha kódu.
(3) pokud jste antispam včas nepoužili, za nějaký čas si vás spameři jistě najdou a web zaneřádí. pro toto je v dokuwiki již v základní instalaci přibalen plugin Obnova zaspamovaných stránek. jednoduše vyhledáte stránky, které jsou zaspamované, a ty vrátíte do jejich původní verze před spam-útokem. spameři většinou vkládají odkazy, můžete tak použít vyhledání slova http pro snazší dopátrání všech napadených stránek.
(4) delayed indexing – noční můra všech SEO fandů. standardně je dokuwiki nastavená tak, že když editujete stránku, ta na 5 dní má nastaveno „noindex,nofollow“, což zrovna (asi) není přívětivé k vaší pozici ve vyhledávači. defaultní hodnota je zde 60*60*24*5 – v sekundách získáme všemi násobky pět dní. toto najdete v protispamových nastaveních pod položkou Časová prodleva před indexací. nastavte 0 a stránky budou ihned hovořit s vyhledávači jak chcete: <meta name=“robots“ content=“index,follow“ />.
(5) dokuwiki si při instalaci můžete nastavit i tak, že je tu jenom pro vás, můžete si do ní psát poznámky či oblíbené odkazy, které máte přístupné odkudkoliv, stačí se přihlásit do systému. případně můžete systém používat s několika přáteli, kterým vytvoříte uživatelské účty. možnosti využití jsou opravdu široké.
témata
- aktualizace
- amazon
- android
- android a chytré telefony
- bezpečnost
- distribuce
- doména
- facebook, google+ , twitter - sociální sítě
- firefox
- gnome
- hardware
- hry pro linux
- internet
- kde
- kde4
- kindle
- komunikace
- linux
- linux obecně
- mandriva
- nastavení
- nautilus
- obrázek
- openoffice
- opensuse
- picasa
- pidgin
- plugin
- prohlížeč
- převod
- software pro linux
- software pro windows
- spouštěč
- system
- theme
- thunderbird
- ubuntu
- upgrade
- vzhled
- web
- windows
- wordpress