přemapování klávesnice – jak namapovat klávesu enter na zpětné lomítko či kamkoliv jinam

uff, nalezení a pochopení tohoto řešení mi dalo vcelku zabrat, ale mohu vám nyní přinést poměrně jednoduchý návod, jak přemapovat svoji klávesnici v linuxu, konkrétně klávesu enter na zpětné lomítko, které je hned nad enterem.

jak jsem uváděl na našem linuxovém foru, koupil jsem si novou klávesnici (genius slimstar i220), která má malý enter (pravděpodobně z důvodu estetického) a já chtěl přemapovat tlačítko nad enterem (zpětné lomítko) taky na enter :-) jak taková klávesnice s malým E vypadá se můžete podívat na následujícím obrázku.

a nyní již samotný návod. jelikož se jedná o poměrně neobvyklou disciplínu, budeme hojně využívat terminál. ve windows se pravděpodobně zase neobejdete bez použití registrů, tak to vyjde nastejno ;-)

použijeme tyto programy: xev, xmodmap a samozřejmě terminál

1. spustíme terminál (ctrl+alt+T) a zadáme xev, což nám spustí jmenovaný program, jakési malé bílé okénko

2. stiskneme klávesu, kterou budeme přemapovávat na něco jiného. terminál nám vypíše dva odstavce textu. nás ovšem zajímá třetí řádek, který si zkopírujeme do textového editoru: state 0x10, keycode 51 (keysym 0xfe57, dead_diaeresis), same_screen YES, – konkrétně hodnota dead_diaeresis (pokud mapujete jinou klávesu, bude tato hodnota jiná)

3. stiskneme klávesu, ze které chceme přemapovávat a zapíšeme si opět symbol/název/kód klávesy, v našem případě Return

4. pro přemapování pak použijeme příkaz: xmodmap -e „keysym dead_diaeresis = Return“ kde hodnota před rovnítkem je symbol klávesy, který bude přepsán symbolem jiné klávesy, kterou chceme mít na té první namapovanou.

edit 25.11.2010: zdá se být lepší cestou (z důvodu přesnějšího cílení) použít tento příkaz: xmodmap -e ‚keycode 51=Return‘, kde jako první hodnotu použijeme keycode (51) místo symbolu klávesy a druhá hodnota bude stejná, tedy symbol Return.

5. jelikož výše provedené platí jen pro jedno konkrétní sezení a po restartu se vymaže, vytvoříme si soubor .sh (např. enter.sh) a tomu nastavíme spustitelnost. do něj zaneseme náš příkaz výše a tento soubor přidáme jako spouštěč do spouštěných aplikací s příkazem sh /home/uživatel/enter.sh. soubor bude vypadat takto:

#!/bin/bash
xmodmap -e 'keycode 51=Return'

a je to! :-) v našem konkrétním případě enterujeme nyní oběma tlačítky, což byl cíl mise.

klávesnice slimstar i220

věřím, že díky tomuto návodu pochopíte způsob mapování kláves a bude vám k užitku. doporučuji určitě další čtivo, která by vám mohlo objasnit další postupy, např. pokud chcete namapovat symbol klávesy, která vám na klávesnici chybí.

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 komentářů u přemapování klávesnice – jak namapovat klávesu enter na zpětné lomítko či kamkoliv jinam

 1. mego napsal:

  tak nic. laborování pokračuje. zvolený postup funguje pouze na jedno přihlášení. ono by šlo nastavit si spouštění skriptu s obsahem

  xmodmap -e „keysym dead_diaeresis = Return“

  ale včera večer jsem zjistil, že se mi mapuje ještě klávesa = (druhá od backspace) :-)

  máte-li někdo zaručený způsob, jak přemapovat, tak sem s ním :-)

 2. mego napsal:

  tak jo, článek doplněn a teď již vše šlape jak má :good:

 3. Petr napsal:

  Jak jste spokojen s touto klávesnicí? Nejsou s ní nějaké problémy? Fungují v linuxu např. klávesy na ovládání hlasitosti nebo Fn klávesy? Tedy zachytí je xev?

  Děkuji.

 4. mego napsal:

  hezký den.

  s klávesnicí jsem spokojen, píše se na ní velmi komfortně, klávesy nekladou odpor, jak jsem byl zvyklý ze staré klávesnice. problémy nezaznamenávám, snad jen co by mohlo vadit je ten malý enter, ale jde přemapovat, a pak funkční klávesy – jsou vedle sebe bez standardních mezer mezi F4-F5 a F8-F9. také multimediální klávesy jsou velmi blízko těm ostatním, takže např. potmě se může stát, že se člověk přehmátne, ale jsou to spíš jen takové drobnosti, které jsou o zvyku.

  v linuxu v gnome funguje klávesnice perfektně včetně všech multimediálních kláves. hlasitost bez problémů, spouštění kalkulačky, domovské složky apod. funguje. na pause/break jsem si nastavil zamykání obrazovky a některé další klávesy také přenastavil, vše šlape na výbornou.

  klávesnici mohu doporučit, je opravdu pěkná a na stole se neztratí, je lehoučká a přitom díky pogumovaným nožkám na hladkém stole neklouže, má vesměs běžné rozmístění kláves, což je také plus.

  xev pobral z toho co jsem zkoušel vše.

  cena klávesnice se pohybuje mezi 190,- – 280,- korunami.

 5. mego napsal:

  přidal jsem do textu kompletní označení klávesnice, je to genius slimstar i220.

 6. Petr napsal:

  Děkuji moc za vyčerpávající odpověď.
  Sice Genius moc nemusím, ale nejspíš si ji objednám, vypadá dobře. Snad se za půl roku nerozpadne :-).
  Taky jsem zvědavý, jak bude fungovat v openSUSE s Kde.

 7. mego napsal:

  nyní mám na stole klávesnici genius (dříve KME) a dvě myši genius – 3 roky mladou laserovou a cca. 7 let starou optickou (vhodná na občasné hraní starších her). klávesnici zatím z hlediska trvanlivosti posuzovat nemohu, ale myši šlapou na výbornou.

  tak přeji dobrý nákup a doufám, že klávesnice bude vyhovovat. určitě sem napište report z openSUSE s KDE ;-)

 8. Petr napsal:

  Překvapivě funguje i v openSUSE a KDE bez problémů, což mě potěšilo. Všechny klávesy reagují…
  Nepříjemné ale je, jak se celá klávesnice prohýbá a taky jsou trochu hlučnější klávesy, ale to se všechno dalo čekat, když stála dvě stovky :)

 9. Petr napsal:

  …takže celkově to považuju za dobrou volbu

 10. mego napsal:

  díky za krátký report. jsem rád, že vše funguje jak má.

  prohýbání nepozoruji, asi na ni tolik netlačím :-) já měl jen několik klávesnic, povětšinou s klasickými tlačítky. využíval jsem však i některé další nízkozdvihové a myslím si, že hlučnost je v normě. ale toto jsou dosti subjektivní nároky, to vám nikdo dopředu bohužel neřekne. já např. k počítači využívám repro aurum cantus, ale většina chválí logitech.

  pak si vyberte :-)

 11. mego napsal:

  každopádně – já si asi 3 dny na klávesnici zvykal a nyní si užívám příjemného komfortu. dejte jí trochu času a budete ještě spokojenější ;-)

 12. martin napsal:

  Velkého enteru bych se nevzdal, ale jinak klávesnice vypadá moc hezky (zvlášť za tu cenu). Spoustu let používám klasickou klávesnici od KME a jsem na ni zvyklý, ale pár multimediálních tlačítek by se hodilo. Taky bych ocenil podsvícené klávesy, protože bohužel rozhodně nepíšu všema deseti, ale to už jsme v řádově jiné cenové relaci.

 13. mego napsal:

  díky.

  nutno říci, že přes počáteční hysterii ohledně velkého enteru malá klávesa příliš nevadí.. asi jsem si v mozku namapoval přímo prst :-)

  je to všechno o zvyku. zvyknout si na novou klávesnici, která není totožná s tou původní, je vždy o něco těžší. zkus ale po půl roce vytáhnout zase tu starou.. :-)

  dneska jsem klávesnici otíral od prachu a musím říct, že díky „ostrůvkovým“ klávesám se čistí opravdu velmi dobře. takže i v tomhle ohledu velká spokojenost.

  podsvícenou klávesnici používá janča. je to parádní věc. ta její by se ti asi líbila, cenově vychází na cca. 500,- kč. http://nahraj.o106.com/files/luminis.jpg

 14. martin napsal:

  Na podobné klávesnice jsem taky koukal. Víc by se mi ale líbily podsvícené pouze popisky, a ne celé klávesy. Třeba něco jako toto: http://www.alza.cz/omega-ok327-d118285.htm

 15. mego napsal:

  tak podsvícené popisky, to už je machrovinka :-) samozřejmě s cenou jsi trochu výše, ale zase taková klávesnice by ti měla vydržet několik let.

  a propos – zkus si pořídit reflexní přelepky na klávesy. nedávno jsem to někde viděl. při troše decentního osvětlení můžeš docílit velmi dobrého efektu viditelnosti popisků.

 16. Anonym napsal:

  Děkuji za návod. U mé klávesnice MS Wireless Keyboard 3000 blbnou některé klávesy (a, b, p, z, g) tak jsem si ty písmena přemapoval podle tohoto návodu na klávesy nahoře které sloužily k internetu (klávesy Back, Forward, Home, Search, Mail), které jsem stejně moc nepoužíval, tak aspoň našly využítí :).

  No klávesnici jsem plánoval po svátcích reklamovat ale včera jsem jí nechtěně polil, tak jsem ji rozebral, vysušil a funguje pořád stejně blbě – některé klávesy pořád nefungují, před politím blbly klávesy t, i, m, 6, 3 a ted po polití blbnou ty výše zmíněné…takže si koupím novou klávesnici, tentokrát ne bezdrátovou, nejspíš Trust Isla. Ta je dost podobná té v návodu zmíněné Genius ale mně se líbí víc :).

 17. Vít Petřík napsal:

  Ahoj, potřebuju přemapovat jednu klávesu, která nefunguje tudíž nemohu provést bod 3. Není nějakej jinej zpsob jak to přemapovat ?

 18. mego napsal:

  někde si zjistit, jak se klávesy hlásí, třeba na stejné klávesnici od jiného počítače nebo na internetu.

 19. Jitka napsal:

  Dobrý den, prosím může mi někdo poradit, jak
  zprovoznit klávesnici LC Power k tabletu Element 10
  Děkuji Jitka

 20. Pavel napsal:

  sem trefil na článek https://phpfashion.com/jak-efektivne-pisu-na-klavesnici
  , tak jsem si vzpoměl na naše úvahy nad klávesnicí s Megem.
  Akorát ta apka je wokenní, což se mi do bashe Linuxu nehodí.
  P.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.