průvodce linuxového začátečníka

tento článek vznikl převzetím obsahu již neexistující stránky ‚stopařův průvodce po linuxu‘, která nějakou dobu fungovala na doméně wiki.tucnak.info a nikdy nebyla obsahově dokončena. berte tento článek tedy jen jakýsi odrazový můstek do světa linuxu.
ubuntu girl
jak linux vypadá?
už vás nebaví uniformní vzhled windows a chcete změnu? linux si jednak můžete dokonale přizpůsobit k obrazu svému a hned na začátku máte možnost volby grafického prostředí.
nejpoužívanější grafická prostředí pro linux jsou gnome, KDE, xfce, lxde a další. grafické prostředí, které si na začátku zvolíte můžete ve většině distribucí bez problémů vyměnit za jiné či další doinstalovat a podle chuti a potřeby mezi nimi přepínat.
používá-li váš počítač více uživatelů, tak každý z nich může bez problémů používat jiné grafické prostředí.
jak linux vypadá
stáhnout linux
nejpopulárnější linuxové distribuce si můžete zdarma a legálně stáhnout do svého počítače ve formátu souboru ISO. můžete je stahovat přes webový prohlížeč nebo přes torrentový stahovač. soubor ISO pak vypálíme na disk CD nebo DVD nebo jej nahrajeme na flash disc.
odkazy ke stažení:
ubuntu
https://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout
mandriva
https://wiki.mandrivalinux.cz/2010.1:download
sabayon
https://sabayon.cz/stahnout/
linux mint
https://www.linuxmint.com/download.php
opensuse
https://software.opensuse.org/113/cs
fedora
https://wiki.fedora.cz/doku.php?id=fcz:stahnout
co získám instalací linuxu?

instalací linuxové distribuce získáte plně vybavený operační systém připravený pro většinu vaší práce a zábavy. v naprosté většině hlavních distribucí je k dispozici kancelářský balík pro práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi, přehrávač hudby, videa a dvd, internetový browser, program pro práci s obrázky, instant messenger pro snadnou komunikaci s přáteli, emailový klient a mnoho dalších aplikací.
všechny aplikace jsou nastavené a připravené ihned fungovat. asociace se všemi soubory má daná aplikace od tvůrců distribuce rovněž nastaveno.
nezbývá, než se bavit nebo hůře – pracovat 🙂
software pro linux

linux disponuje v dnešní době opravdu širokou škálou software a v počtu a kvalitě aplikací velmi dobře konkuruje windows. prakticky na všechno, co dnes ve windows používáte, v linuxu naleznete alternativu.
pěkný přehled programů pro linux můžete nalézt např. na https://mego.o106.com/top-linux-software/ + stručné uvedení programu, případně odkaz na recenzi či stažení – exaile, vlc, smplayer, openoffice.org (libreoffice), amarok, firefox, thunderbird, pidgin, esmska, gthumb, shutter, leafpad, krusader, gnome-commander, gparted a další
zde je pak přehled multiplatformních aplikací, které si spustíte pod linuxem stejně jako pod windows nebo mac – https://mego.o106.com/skvele-cross-platformni-aplikace-pro-linux-windows-i-mac/
vychytávky a drobnosti

v grafickém prostředí gnome nebo kde, která jsou nejčastěji používána uživateli linuxu na desktopu, existuje řada příjemných bonusů a vychytávek, na které si velmi rychle zvyknete. uvedu několik příkladů:

  • aplikace ukládají automaticky formát souboru podle přípony. chcete-li dejme tomu uložit soubor jablko.jpg, stačí vyplnit jeho název včetně přípony .jpg a program jej automaticky uloží v požadovaném formátu
  • pokud v gnome přejmenováváte soubor nebo složku, můžete se přepnout do jiného okna a zase zpět a pokračujete v přejmenovávání
  • přetahujte cokoliv kamkoliv – v linuxu (s grafickým prostředím gnome, kde..) můžete vzít pomocí drag&drop opravdu snad cokoliv a přetáhnout kamkoliv, grafické prostředí se již postará o konkrétní činnost, případně se vás zeptá

a mnoho dalších, které si jistě oblíbíte při používání jednoho z grafických prostředí
bezpečnost v linuxu
linux je systém imunní vůči virům.
některé klávesové zkratky pro compiz-fusion

  • zprůhlednění okna – podržte alt a točte kolečkem myši a okno změní svoji průhlednost
  • win+A – zobrazí náhledy všech aplikací ze všech ploch (plugin scale / měřítko)
  • win+W – zobrazí náhledy všech aplikací ze jedné plochy (plugin scale / měřítko)
  • win + levé myšítko a pohyb kurzorem – vybrání oblasti pro screenshot (plugin screenshot / snímek obrazovky, nutno vybrat cestu, kam se budou obrázky ukládat)
  • win+N – negativ jednoho okna – dobré pro noční čtení stránek a dokumentů na bílém podkladu (plugin negativ)
  • win+M – negativ všech oken na všech plochách (plugin negativ)
  • ctrl+alt+levé myšítko – otáčení kostkou (pluginy kostka plochy a otočení kostkou)
  • ctrl+alt+šipky doleva/doprava – otočení kostkou doleva/doprava (pluginy kostka plochy a otočení kostkou)
  • ctrl+alt+šipka dolů – zobrazení pásu ploch
  • win+E – expo zobrazní všech ploch (plugin expo)

některé efekty a funkce bude potřeba aktivovat v manažeru nastavení compizu (ccsm). jejich aktivace se liší v závislosti od konkrétní distribuce.
další tipy

v linuxu je velké množství vychytávek, které práci zjednodušují.

  • zkuste např. podržet levý alt a levým myšítkem chytnout okno aplikace kdekoliv a okno přesunout
  • levým myšítkem označte text, prostředním bez použití klávesnice vložte
  • označení a vložení textu – kdekoliv v grafickém prostředí označte část textu. prostředním tlačítkem jej pak bez nutnosti použití klávesnice kdekoliv vložíte

díky těmto drobnostem je linux nesrovnatelně jiná a návyková zkušenost 🙂
nasazení linuxu na základních a středních školách v české republice

https://www.linuxexpres.cz/software-pro-skoly – seznam software k použití ve výuce
https://www.linuxexpres.cz/business/csos-bojkovice-spokojene-pouziva-ubuntu – „Nebojte se. Linux je dobrodružství a život bez dobrodružství by za moc nestál :)“
Jaké jsou výhody používání Linuxu? Netrápí vás papírování ohledně licencí. Ušetříte – místo licencí na jednu počítačovou učebnu si můžete pořídit jeden či dva nové počítače navíc. A nemusíte kupovat ani antivirové programy. Systém je krásně přehledný, po základním zaškolení lze snadno spravovat, nové aplikace je možné instalovat i „klikacím způsobem“ přes aplikační manažer. Nezakrníte. A zakusíte velkou radost pokaždé, když konečně objevíte aplikaci, která umí, co potřebujete. (Radost z jejího „rozchození“ je stejná jako ve Windows.) Občas se setkáte s obdivnými pohledy 🙂 Budete pít méně kávy – téměř se vám nestane, že si počítač vynutí restart a vám nezbude, než si dát pauzu.
postřehy lidí používajících linux

https://cleverblog.cz/proc-pouzivam-linux-ubuntu/
https://cleverblog.cz/ja-a-moje-ubuntu-serial-pokracuje/
Windows bude vždycky jen jeden. Můžu si nechat aktuální verzi nebo dokoupit hardware a posunout se o příčku výš. Na Linuxu si můžu vybrat mezi distribucemi. A já si vybrala Ubuntu.
https://senkjakub.blogspot.com/p/proc-pouzivam-mandrivu-kde.html
Další výborná vlastnost jakékoli linuxové distribuce – repozitáře. Repozitář, lidově skladiště aplikací, obsahuje spoustu otevřeného softwaru a vy si tak můžete velice jednoduše nainstalovat Vámi preferovanou aplikaci.
https://diamonds-use-linux.blog.cz/0807/proc-vubec-pouzivam-linux
Je vysoce stabilní (největší internetové společnosti mají hosting běžící právě na linuxu). Je rychlý stejně ráno i večer.
https://web.natur.cuni.cz/~zeisek/cs/proc-pouzivam-linux
Otevřenost, volný tok nápadů, přátelská komunita a možnost zeptat se, když něco nejde (a obvykle dostanu správnou odpověď.
https://www.abclinuxu.cz/blog/RoboShim/2010/10/proc-pouzivam-linux-aneb-co-mi-chybi-ve-windows
Ke většině zařízení mám ovladače v jádře, některé mimo jádro jsou rovnou v balíčkách distribuce a jen minimum se musí stáhnout přímo od výrobce, sám nemusím hledat nikde na internetu a instalovat z pochybných zdrojů.
a nakonec malá vzpomínka na web wiki.tucnak.info (ještě před tím linux.o106.com):
wiki-tucnak-info
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.