age of mythology pod linuxem – již nepotřebuji windows :-)

konečně jsem se zbavil dualbootu :good: třikrát hurá :-) proč dnes lidi používají windows? někteří jsou tzv. lamy, někteří jsou naopak odborně znalí a využívají kvalitních aplikací, které byly pro windows napsány, těch dvacet dalších skupin, které využívají windows z různých osobních důvodů přeskočíme (i tu, která windows používá z citových důvodů a ze strachu používat něco jiného, než používá béda ze sousedství). dostaneme se ke skupině, která rozhodně není nepočetná – do této poslední skupiny zapadají lidé, kteří hrají hry. ať denně či příležitostně. k hraní většiny dnešních her však potřebují stále windows.

donedávna to byl i můj případ. osobně hraji již jen jedinou hru – age of mythology (age of titans) – sám či po síti s jankou. nehraji často, ale přiznávám, že bych si match dal i častěji, nebýt nepohodlného dualbootu. z tohoto jediného důvodu jsem měl na speciální partici nainstalovány windows xp. nyní mohu konečně vzít cédéčko od billa, schovat jej do šuplíku a partici naformátovat a nasadit místo ntfs ext3.

nejsem první, ani poslední, kdo na to přišel, ale pod softwarem WINE skutečně jdou AoM spustit. dříve mi to z nepochopitelného důvodu nešlo, možná to bylo starší verzí, možná jsem dělal něco špatně. ovšem teď to jde a to je důležité :-) jediné, co bylo nutné udělat navíc – stáhněte a nainstalujte si Microsoft XML Core Services . pak stačilo spustit z windowsové partice aomx.exe (či aom.exe) a už to šlape :-) je sice ještě potřeba vychytat pár mušek, jako jsou fonty písma atd., ale hratelné to je – ať na fullscreen, tak v okně. co bych možná doporučil, age of mythology znovu nainstalovat přímo do wine. měli byste tak dospět k lepším výsledkům.

edit 25.8.2009: máte-li problémy se spouštěním hry v novějších verzích wine, nainstalujte si Microsoft DirectX

ke spouštění programů windows (spouštím jediný – AoM) používám wine (wine is not emulator) ve verzi 1.1.11 (vývojová, včera už ale vyšla 1.1.12).

chcete-li přejít na linux, vřele doporučuji ;-) pokud vám v přechodu brání oblíbený indiana jones, lara croft či settleři, mrkněte, zda se dají pod wine rozchodit ;-)

důkaz místo slipů:

age of mythology on ubuntu

age of mythology on ubuntu

age of mythology on ubuntu

age of mythology on ubuntu

ještě malý tip. do odkazu (spouštěče) na plochu můžete přidat např. toto:

wine "/home/[username]/.wine/drive_c/Program Files/Microsoft Games/Age of Mythology/aomx.exe" +noIntroCinematics

+NoIntro… bude znamenat, že se hra spustí bez úvodních animací

závěrem – u některých her pod wine může být grafika horší, než v nativních windows

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.