audex – skvělý nástroj pro grabování vašich audio cd

léta jsem na linuxu používal jednoduchou aplikaci pro gnome na grabování hudebních cd, na jejíž jméno jsem si dnes nemohl vzpomenout, což mě donutilo podívat se do centra softwaru ubuntu a prozkoumat, co je v nabídce.

objevil jsem sympatickou aplikaci audex. audex je aplikace pro KDE. grabuje hudební CD do wavu. víc kodeků (flac, mp3) se mi po letmém pokusu sehnat nepodařilo, je to možná zaviněno tím, že nepoužívám KDE. tož nevadí, zvuky se pak dále dají konvertovat např. pomocí aplikace soundconverter (převaděč zvuků).

co mě na aplikaci audex zaujalo je jednoduchý a příjemný vzhled a provázanost s CDDB a wikipedií. názvy písniček z mého nepříliš známého CD skupiny quanti minoris – pijácké mravy se načetlo během vteřiny, což mi ušetřilo ruční přepisování skladeb.

program po nagrabování CD do počítače uloží také miniaturu bookletu alba, což umí načíst všechny dobré linuxové přehrávače. uloží automaticky také m3u playlist, což pro někoho může být velmi praktické.

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.