Avant Window Navigator

skvělý dokovací nástroj, mocnější než docky, vychytaný, plně nastavitelný, snad se všemi potřebnými doplňky pro plnohodnotné přepínání oken. možná dokáže nahradit i samotný panel gnome, což se u mě uvidí za pár dní.. :-) bude ovšem potřeba trochu změnit své návyky.

tip: nainstalujte si v synapticu všechny další pluginy a aplety pro avant windows navigator, které nabízí repozitáře ubuntu. velmi rád jsem do své sbírky apletů na panelu doplnil např. awn main menu (místo cairo menu) či digitální hodiny místo analogových.

vč. ikon

pohled na upravenou lištu (styl floaty)

jak vypnout gnome-panel?

otevřete gconf-editor (např. pomocí alt+F2), jděte do desktop >> gnome >> session >> required_components a zde dvakrát klikněte na možnost “panel” a odmažte hodnotu “gnome-panel”.

současná lišta:

awn lišta

logout:

awn-logout

soubory nastavení awn najdete v /home/uzivatel/.config/awn, v /home/uzivatel/.gconf/apps a především v /usr/share/avant-window-navigator – chcete-li si přenést svá nastavení do nově nainstalovaného systému, nezapomeňte si zazálohovat i tyto složky

edit 11.10.2010: velmi zajímavým „kompromisem“ při zachování gnome-panelu může být pro vás progam DockBarX – určitě stojí za omrknutí ;-)

edit 16.12.2010: přináším screenshoty mého aktuálního nastavení docku awn. docela dlouho jsem s ním laboroval, tak přináším své poznatky i vám. díky následujícím nastavením vypadá můj dock nyní takto:

awn dock

applety si můžete samozřejmě přeuspořádat dle libosti a s nastavením hrát do áleluja.

nastavení awn

nastavení awn nastavení awn nastavení awn nastavení awn nastavení awn

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů u Avant Window Navigator

 1. mego napsal:

  od doby publikování tohoto článku používám k plné spokojenosti AWN a naprosto nic nepostrádám.

  vhodně nastavený AWN může opravdu plně nahradit gnome-panel :good:

 2. martin napsal:

  Je to opravdu tak :-) http://picasaweb.google.com/lh/photo/GeCOr1mBrSJ_cJScjfLXnA?feat=directlink

  Akorát se mi neosvědčilo úplné odstranění gnome panelu, přišel jsem totiž o zkratku Alt-F2. Takže jsem z něj všechno vyházel, nastavil minimální rozměry, maximální průhlednost, zapnul automatické skrývání a hodil ho na stranu :-)

 3. mego napsal:

  alt+F2 jsem používal na jedinou věc – spouštění krename, které mi nespustí gnome-do, které používám i nadále a gnome-panel mi tím pádem nechybí. krename teď spouštím holt z nabídky příslušenství jednou za čas. podobný program pro gnome by se šikl, ale konkuroval by obtížně..

  ten panel by mi tam asi i tak vadil, při najetí myši by se odkrýval a navíc hází stín. ale v zásadě je to detail, se kterým se dá žít :-) je pravda, že na tvém screenshotu jej nevidím, pokud tam je?

  a propos – neznáš klávesovou zkratku na „vynutit ukončení“ programu v gnome?

 4. martin napsal:

  Je tam, v levém dolním rohu, a opravdu není vůbec vidět. Dal jsem si do něj jen hlavní nabídku pro její snadnou editaci. Jak editovat cairo menu z awn jsem zatím neobjevil a to druhé se mi nelíbí. Takovou zkratku neznám, ale neměl by být problém si napsat skriptík a k němu nějakou šikovnou zkratku doplnit. Něco sestřelit musím jednou za uherský rok.

  Už před nějakým tím pátkem jsem přešel na Lucid a na jinak velmi povedeném systému mi vadí dvě věci:

  – úplně přestala fungovat hibernace a suspend. Problém se usilovně řeší na ubuntu fóru viz. http://ubuntuforums.org/showthread.php?s=9c9f8db963ede86cc54b0681dc470eeb&t=1469340&page=18
  zatím bohužel bez u mne fungujícího řešení.

  – sekání scrollingu v Chromiu i Chrome. Zatočím kolečkem a stránka se normálně rozjede, pak se ale najednou zasekne a na pár sekund vyletí vytížení procesoru nahoru. Za chvilku posun pokračuje normálně. Dělá to hlavně na složitějších stránkách s flashem, jako je třeba titulka idnes a naprosto pravidelně, pokud se pod kurzor při posunu dostane nějaký aktivní prvek jako třeba odkaz nebo video. Přijde mi, jako by se prohlížeč snažil odkazovaný obsah přednačítat. V jaunty se nic takového neobjevuje a posun je krásně plynulý. V práci mi to pod lucidem blbne taky. Setkal ses s něčím podobným?

 5. mego napsal:

  tak skutečně vidět není, což je pozitivum, hlavně zachování zkratky alt+F2, která se občas přeci jen hodit může ;-)

  mně se líbí nabídka „awn main menu“, která je dostupná při doinstalování pluginu v synapticu. vypadá přibližně takto: http://static.howtoforge.com/images/awn_on_f7/big/pic13.jpg + jako ikonu jsem si nastavil logo ubuntu. ikonový pohled na složku nabídky mi přijde sympatický, i když může mít své drobné nevýhody. ale já tak nějak nemám rád věci typu roletkové seznamy nebo menu s více podmenu. ikonové třídění mi maximálně vyhovuje :good:

  skriptík říkáš.. no zkusím se dopídit. občas je potřeba. na gnome-panelu jsem měl pro to applet, ale nedá se do cairo přenést ani do task manageru.

  jinak, já jsem s lucidem naprosto spokojený, nějak ztrácím potřebu testovat další distribuce, protože může být výsledek jenom horší.. časem samozřejmě zvědavost převládne, ale ubu 10.04 se opravdu povedlo..

  tvé neduhy na svém systému nepozoruji.. jednou za čas použiji uspání do paměti a vždy bez problémů. dokonce mohu uspat počítač i opětovně, což mi v předchozích verzích dělalo problémy.. ovšem uspávání počítače je věc velmi náchylná k vybranému hardware, tak mám prostě asi jen štěstí..

  chromium je super prohlížeč, spouštím jej častěji, než funkcemi nabitý firefox. chová se ovšem občas trochu divně. např. při najetí na odkaz někdy nemění kurzor a odkaz se netváří jako odkaz. pak má několik dalších much. firefox je v tomto případě naprostý poklad. sekání scrollingu v chrome/chromiu ale nepozoruji.

  držím palce, ať popisované problémy co nejrychleji zmizí!

  jináč – já ke svému ubu 10 přistupuji dost ostře vzhledem k počtu nainstalovaných programů, různých modifikací a dalšího testování. mám (díky ubuntu tweak) přidané repozitáře na většinu často používaného software, takže verze jsou vždy naprosto aktuální. jeden čas jsem dokonce používal i řadu beta verzí, ale to mě brzy přešlo. z této doby si bohužel firefox odnesl jeden neduh, takže níže. vzhled jsem kompletně překopal, ať již pomocí AWN, tak změnou motivu startovacího splash či přihlašovací obrazovky. mám nainstalované vedle gnome i KDE, LXDE část XFCE. také tu mám virtualbox. v systému mám obrovské množství programů, které jsem zkoušel a ještě je neodinstaloval. nutno říci, že systém je stále svižný, ale nabíhá tak 3x pomaleji, než při čisté instalaci.

  teď k tomu firefoxu – při pokusu o zobrazení předvoleb vidím jen šedou plochu.. nemáš tip, jak se dostat znovu k nastavením? viz. http://o106.com/files/firefox-predvolby.png

 6. martin napsal:

  Jako pro mne nejlepší hlavní nabídka v awn mi přijde vtipně nazvaná Yet Another Menu Applet. Má i funkční editaci, ale trpí všemi neduhy, které popisuješ :-) Současná podoba mého panelu je tady:
  http://picasaweb.google.com/lh/photo/p_kxpsZ9S3NMCLwVsnSffg?feat=directlink

  Je to přesně tak, záleží hlavně na hardwaru a bohužel mám opět nejspíš smůlu se svou grafikou od AMD. Otevřené ovladače už zobrazují perfektně, ale na funkční suspend a hibernaci si budu muset ještě počkat.
  Problémy se scrollingem v Chromiu jsou po dnešním nočním updatu konečně pryč :-) Poslední muškou zůstává podivné chování copy a paste. Jednak už před časem s přechodem na jendoikonkové menu přestalo fungovat pravé tlačítko myši, v těle stránky se až na naprosté výjimky nezobrazuje žádná kontextová nabídka, a dále Chromium často nevloží to, co sám třeba na jiném panelu zkopíroval, ale to co už předtím mělo ve schránce gnome. Dřív to šlo obejít prostředním tlačítkem myši, ale teď už nepomůže ani to.

  Takhle jsem žhavil 9.04 :-) Mám ji ještě na disku a všechny vylomeniny kupodivu ustála na výbornou. Ani start není nijak pomalý, ale to bude nejspíš tím, že jsem na rozdíl od tebe vynechal KDE.

  Co se týká toho Firefoxu, tak bych doporučil:
  1) Nainstalovat rozšíření All In One Sidebar a přes něj postupně vypínat rozšíření a testovat, jestli to nedělá některé z nich (pokud se samozřejmě přes Aios k rozšířením dostaneš. Jestli ne, tak
  2) Zálohovat osobní nastavení v ~/.mozzila/firefox, maximálně ho promazat (nejlíp všechno) a vyzkoušet, jestli se nabídky zase objeví. Pokud ano, tak postupně vracet jednotlivé segmenty nastavení a čekat, kdy zase zmizí. Tam bude problém. Pokud to nepomůže, tak
  3) Kompletně odstranit firefox, nainstalovat ho znovu a doplnit všechna rozšíření, pluginy, záložky atd. nebo
  4) Vykašlat se na Firefox a používat Operu :-)

 7. mego napsal:

  Yet Another Menu Applet – no jo, nic pro mě :-)

  a ty máš nyní panel nahoře? musím říci, že se mi hodně líbí, jak to máš vyřešené a v této podobě bych jej dal jednoznačně nahoru.

  současná podoba mého panelu: http://o106.com/files/mego-panel.jpg

  musím doporučit skvělý stacks applet, do kterého si schováš cokoliv, ideálně často používané soubory zanořené kdesi na disku.

  ad. AMD grafiky – já koupil dvě desky s AMD, ale jednu jsem nakonec vyměnil za nVidia a přijde mi lepší, ačkoliv šlo o téměř totožné modely. mimochodem, AMD ukončuje výrobu ATI, resp. ATI jako značka končí a výroba grafický karet bude již jen pod zn. AMD a v pozměněné podobě.. nutno říci, že AMD karty ATI docela pohřbilo..

  ke scrollingu gratuluji. ano, C&P mě také prudí, prostě si občas funguje a občas ne.

  žhavím o106 :-) systém startuje rychle do přihlášení, ale po přihlášení si docela počkám.. ale takhle přeplácaný systém se málokde vidí :-)

  ad. firefox – s tím si ještě budu muset holt pohrát.. opera je ve své nové verzi opravdu dobrá.. upravil jsem si chování záložek (pořád to není dokonalé, ale o hodně se to zlepšilo) a zruchal přechody v historii pomocí kolečka myši (mám stále citlivou kamerku) a je nyní mnohem použitelnější.

  firefox používám vlastně hlavně z historických důvodů a mám v něm uložené záložky a další věci.. ani tak bych nevyzdvihoval rozšíření, protože opera nebo chromium mi dnes již velmi vyhovují bez jakýchkoli rozšíření..

 8. martin napsal:

  No jo no, proti gustu… :-)

  Jasně, panel mám nahoře a pořád viditelný. Zatím spokojenost. Téma awn se jmenuje Ambiance Human a je k nalezení je na Gnome Look. Styl panelu je nastaven na Lucido a musel jsem si trochu pohrát se separátory a expandéry, než jsem to dostal od téhle podoby. Řídí totiž rozdělení panelu na tmavé a průsvitné části.

  — EXP SEP ———– SEP EXP —

  Šuplík jsem taky zkoušel a vzpomínal na Windows 3.1, kde fungoval úplně stejně :-) Možná pro něj časem najdu smysluplné využití.

  S AMD bych to neviděl tak černě. Poslední dobou na grafikách hodně zapracovali a výkonem předběhli Nvidii. Koupě nové grafiky od nich bych se vůbec nebál. Až se rozšíří WebGL, tak mi nic jiného nezbude, protože ten mi na linuxu nešlape. Výkon ve hrách pro mě už úplně ztratil význam a všechno ostatní na otevřených ovladačích funguje.

  Negratuluj mně, ale vývojářům od Gůglu :-) Akorát je ta plynulost vykoupena větší zátěží procesoru. Složitější stránka si při rychlém posunu vezme i 50% jednoho jádra. (1600 MHz dual core).

  Taky jsem si všimnul, že Firefox pouštím už čím dál míň :-) V práci se záložkami ale nemá konkurenci. Chtělo by to alespoň nějakou synchronizaci Firefox – Opera. V Opeře se mi zatím nepovedlo vypnout vyhlazování písma a trošku popohnat posouvání kolečkem myši. Něco jako parametry numlines a sysnumlines ve Firefoxu. Jinak je perfektní, i když na Win7 s Aero přeci jen vypadá o dost líp.

 9. mego napsal:

  AWN je parádní program. ani jsem se po dalších vzhledech nepídil, ale časem to určitě napravím :-)

  šuplík je dobrý pro často používané dokumenty, které ale nechceš mít třeba na ploše – číslo bankovního účtu, přihlašovací loginy, často doplňovaný dokument (např. u mě zpracovávaný článek o linuxu, který se má časem transformovat na http://linux.o106.com/) atd.

  opera pár chybiček má. z mnoha důvodů je u mě stále jakousi trojkou mezi prohlížeči za chromiem a firefoxem. ale je na tom lépe a lépe.

 10. martin napsal:

  linux.o106? To zní dobře! Držím palce :-)

 11. mego napsal:

  díky :-) musím to trochu rozjet, přenést tam myšlenky a věřím, že se časem také zapojí další lidé, včetně tebe ;-)

 12. mego napsal:

  martine, velmi zajímavým „kompromisem“ při zachování gnome-panelu může být progam DockBarX – určitě stojí za omrknutí ;-)

  sám asi zůstanu u plnohodnotného AWN, ale rozhodně musím dockbarx doporučit dále.

 13. allinka napsal:

  Ahoj, moc ráda bych měla awn, ale při prvním použití, kdy jsem nevěděla, který čudlík co dělá, jsem ho nastavila uplně špatně a potřebovala bych resetovat nastavení do defaultní verze. Můžete mi prosím poradit jak? Zkoušela jsem odstranit .config/awn – nepomohlo a usr/share/avant-window-navigator neexistuje :( Díky

 14. mego napsal:

  allinka – asi nejjednodušší bude otevřít synaptic (správce balíků software) a dej úplně odstranit (včetně konfiguračních souborů) avant-windows-navigator. před odinstalací jej doporučuji vypnout.

  pak jej zase nainstaluj a budeš mít AWN připraven v „továrním“ nastavení ;-)

  určitě existují i další možnosti, ale toto bude asi nejrychlejší a nejjistější..

 15. mego napsal:

  martin: ad. bod 2:

  2) Zálohovat osobní nastavení v ~/.mozzila/firefox, maximálně ho promazat (nejlíp všechno) a vyzkoušet, jestli se nabídky zase objeví. Pokud ano, tak postupně vracet jednotlivé segmenty nastavení a čekat, kdy zase zmizí. Tam bude problém.

  absolutně jsem odstranil firefox a znovu nainstaloval. při pokusu dostat se do úpravy > předvolby, firefox spadne a vyskočí okno pro odeslání reportu.

  vidím to na jedinou možnost – nainstalovat maverick v nejbližší době :-)

  přesně vím, kdy to začalo dělat. používal jsem nějakou vývojovou verzi lišky. nefungovala v ní ale rozšíření a pořádně ani flash, tak jsem se vrátil k původní verzi, ale ten relikt s předvolbami se mi začal objevovat i tam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.