FACEBOOK? buďte soudní!

fb-cesina facebook se může dnes zaregistrovat kdokoliv. dítě školou povinné, programátor prosperující IT firmy, důchodkyně z volyně. jednoduše jakákoliv osoba s různou znalostí počítačů i reálného světa okolo.
když jsme mladí, věříme všemu. čím jsme starší, stáváme se více a více nedůvěřivými a v důchodu pak kolikrát zase lecčemu naletíme. je to samozřejmě vždy individuální a nikdo z nás nemůže říci, že se jej nepodařilo nachytat na nějakou „klukovinu“.
v reálném světě nedůvěřujeme téměř ničemu a nad vším hloubáme. nejde o podvod? nechtějí mě nachytat, připravit o peníze, trhnu si ostudu? zarážející pak je, že jak sedneme k počítači, je z nás poslušná klikající ovce, která naletí téměř všemu. nevěříte?
důkazem mohou být statisíce nakažených počítačů viry, odcizené virtuální identity nebo účast na některých facebook skupinách či fanouškovských stránkách. ono poslední je obzvláště markantní díky jednoduchosti facebooku – kliknete a jste tam. opět jsem ale zaražen, když mi každou chvílí přijde pozvánka od někoho z fb-přátel – zde již bylo potřeba vyvinout větší aktivitu..
tyto skupiny pracují jednoduše:
1. nabídnou vám nějakou funkcionalitu, která na facebooku chybí, nebo se ve vás bude snažit vzbudit strach ze ztráty něčeho, na co jste si zvykli
2. podmínkou obvykle bývá „pouze“ rozeslání pozvánky co největšímu počtu vašich fb-přátel
3. na zadaný email vám má dojít postup, jak skryté funkce aktivovat, nebo se automaticky stanete členem nějaké VIP skupiny uživatelů a můžete se smát kamarádům..
není to ovšem naopak? nesmějí se soudnější kamarádi vám?
reálné názvy takových skupiny, můžeme je nazývat i podvodnými, např. jsou:
„Staňte se VIP uživateli facebooku
Skupina Proti zpoplatnění FACEBOOKU!!!!
๑۩۞۩๑ Kdo si prohlíží tvůj profil ► STALKER CATCHER ◄ ๑۩۞۩๑
MAFIA WARS === UNLIMITED ENERGY === JOBS COST 0 ENERGY === VIDEO PROOF ==
Získejte upozornění když kdokoliv zobrazí Váš profil.“
příklady lehčích podvodných „skupinek“ jsou:
„Až zde bude 100.000 lidí, dám jednomu notebook!
Podaří se narvat všechny Čechy na Facebooku do jedné skupiny?“
a velká spousta dalších..

zkuste se trochu zamyslet:

  • je obrovské množství služeb „zdarma„, které vydělávají částky, o kterých si můžeme my všichni nechat jenom zdát. facebook a další vydělávají především na inzerci, proto se snaží býti co nejvíce navštěvovaným webem, proč by tedy zpoplatňoval své služby? velká, resp. gigantická sociální skupina je nejlépe obchodně využitelným materiálem současnosti.
  • z výše uvedeného je jasné, že by mělo negativní dopad jednu část uživatel zvýhodňovat a druhou ne. zvláště způsobem, jak k tomu nabádá výše jmenovaná skupina. některé weby, které nejsou příliš úspěšné v inzerci, ať již z důvodu jejich zaměření nebo velikosti, samozřejmě využívají VIP služeb. ty ale bývají předem označeny jako placené a získáte za ně jisté nadstandardní služby. portál facebook funguje na principu rovnosti, kde každý může téměř všechno a zároveň nic. jediným skutečným VIP je zde tvůrce facebooku a jím spravovaný pracovní tým, který má ovšem jasně vymezená pravidla.
  • třetí bod by se dal vydedukovat z výše uvedených dvou – nejsou žádní vip uživatelé, za facebook neplatíte (a nebudete platit), nedostáváte tedy ani žádné služby navíc, které by si jiní nemohli nastavit v administraci účtu.

všechny podobné podvodné skupiny se z vás snaží vymámit pouze další a další fanoušky a členy. čím více, tím lépe. jak s vašimi daty (email, info z vašeho profilu) naloží, se dá těžko odhadovat. email by mohl být zneužitelný pro spam, osobní vložená data i jinak. velká skupina je pak velmi dobře využitelná marketingově, politicky..
položme si závěrečnou otázkustojí nám členství v podobných skupinách opravdu za to? získali jste někdy skupinou či stránkou slibovanou výhodu? opravdu se chcete pyšnit členstvím v takovéto skupině nálepkou „NALETĚL“? chcete potrestat další duše okolo sebe tím, že jim rozešlete pozvánky?
jako v reálném životě – myslíte, jednáte (tedy alespoň většinou). zkuste tedy myslet a až pak klikat..
v komentářích budou postupně zveřejňovány příklady zneužití naivity uživatelů sociálních sítí doma i v zahraničí

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.