hromadné zmenšení obrázků či fotek v prohlížeči gthumb

nyní jeden návod pro začátečníky – jak zmenšit v mém oblíbeném prohlížeči gthumb fotečky a obrázky. gthumb se mi líbí, protože je rychlý, jednoduchý a chová se přesně tak, jak očekávám, že se prohlížeč fotografií chovat bude :-) používám ubuntu s gnome, v případě KDE se dá ještě uvažovat o skvělém gwenview. jednou z mála chybiček aplikace gthumb je poměrně zavádějící překlad do češtiny.

postup:
1. otevřte fotku v prohlížeči fotek gthumb
2. stiskněte ESC nebo ENTER pro zobrazení náhledů fotek ve složce
3. přidržením CTRL a kliknutím na jednotlivé fotky vyberte fotky v adresáři, které chcete zmenšit. nebo CTRL+A pro vybrání všech.
4. vyberte z nabídky nástroje > škálovat obrázky
5. šířka a výška záleží na vás, pro fotky ideálně tak šířka 1600 výška 1200 / zachovat poměr stran > jpeg (kvalita 85-90)
6. cíl: vyberte jiné umístění či vytvořte novou složku – hlavně si ponechte v plné kvalitě originál!
7. klikněte na zvětšení (chybička překladu) a fotky se vám zmenší na požadovanou velikost zkopírováním do složky, kterou jste vybrali.

ve finále je to hrozně jednoduché :-)

obrázky lze zmenšovat i po jednom pomocí nabídky obrázek > změnit velikost.

tento návod byl původně sepsán pro člena rodiny, jak zmenšit fotky z 10 mpix fotoaparátu pro zasílání emailem. věřím, že je jednoduchý a výstižný. zkuste jej dvakrát zopakovat a celý postup si zažijete.

gthumb zmenšení obrázků

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.