Jak dostat do Ubuntu nový Firefox 3.5

get-firefox Možná netrpělivě čekáte, kdy se vám Mozilla Firefox aktualizuje na novou verzi 3.5. Jak jsem se dozvěděl, čekáte marně. Tato povedená verze ohnivé lišky či pandy se objeví až v novém Ubuntu 9.10 Karmic Koala. Opakuje se tedy bohužel stejná situace jako u Ubuntu 9.04 a OpenOffice.Org 3. Není ovšem nic ztraceno.

Nový Firefox v repositářích je a stačí jej nainstalovat pomocí „sudo apt-get install firefox-3.5“ nebo Synapticu. Čeká nás však několik menších zádrhelů. Neaktualizuje se totiž původní verze Firefoxu jako obvykle, ale nainstaluje se úplně nový prohlížeč s názvem Shiretoko, což ovšem není nic jiného než nový Firefox 3.5.1 upravený pro Ubuntu a přejmenovaný kvůli licenčním tahanicím. Veškeré nastavení, doplňky a záložky ze staršího Firefoxu si naštěstí při prvním spuštění převezme a můžete používat oba současně. Tato verze je zatím pouze v angličtině, ale dá se do ní jednoduše doplnit balíček s českou lokalizací odtud (odkaz je skoro dole a balíček se instaluje jako každé jiné rozšíření).

Poslední věc co nás čeká, je říct Ubuntu, aby ikony na ploše, v panelu a odkazy z jiných programů (email, IM) spouštěly nový Firefox 3.5.1 a ne starší verzi. To docílíme zadáním pár příkazů do konzole. Přepneme se do adresáře /usr/bin „cd /usr/bin“, smažeme symbolický odkaz na starší verzi Firefoxu „sudo rm firefox“ a vytvoříme nový vedoucí k nové verzi „sudo ln -s firefox-3.5 firefox“. Tím máme hotovo a můžeme nového lišáka/panďáka vesele používat.

Můj Firefox 3.5.1 upravený ve stylu „to nejlepší z Opery a Google Chrome“ si můžete prohlédnout tady.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 komentářů u Jak dostat do Ubuntu nový Firefox 3.5

 1. mego napsal:

  martine, to je vtipné :-D já zrovna dnes chtěl napsat úplně stejný článek! :-D tedy ne úplně stejný, chtěl jsem napsat stejnojmenný, abychom byli přesní :-) skvělá souhra :good:

  já si dneska hrál s firefoxem – trochu jsem záviděl windowsákům, že mají rychlejšího foxa k dispozici ke stažení hned a do ubuntu se sotva protlačí, zvlášť do 8.10.. tak jsem si podle určitého návodu nainstaloval druhou betu s názvem shiretoko.

  tento článek píšu z FF 3.5, který jsem nainstaloval přes wine :-) (wine mám kvůli age of mythology, aby bylo jasno :-) )

  nic, jdu si přečíst článek :-)

 2. mego napsal:

  tak tedy komentuji podruhé :-)

  je vidět, že značka „shiretoko“ nás nějakou tu dobu neopustí :-)

  nový firefox je opravdu rychlejší a má pár zajímavých vychytávek. já osobně postupoval podle trochu jiného schematu a z toho důvodu mám z nějakého prapodivného důvodu nainstalovanou verzi 3.5.2pre.

  trošku mi ze začátku zlobily záložky a historie nebyla až tak obsáhlá jako v původním fireofoxu 3.0.12, ale to se vychytá.

  musím ale teď nějak sjednotit všechny tři verze – tu s wine, 3.0.12 a „širé oko“.

  martinovi díky za článek a hodně štěstí všem! 8-)

 3. mego napsal:

  ps-moc pěkný redesign!

 4. Martin napsal:

  Mě nejvíc vadí ta nová ošklivá modrá ikona shiretoka. Docela mate v panelu a titulkovém pruhu. Na synchronizaci záložek všech svých instancí firefoxu na různých systémech už nějakou dobu s úspěchem používám rozšíření Xmarks.

 5. mego napsal:

  máš pravdu, není příliš hezká. je to ikonka firefoxu ale bez lišky :-) já už ji kdysi viděl. svého času jsem také cosi testoval a tento modráček na mě také vyskočil.

  na xmarks kouknu.

 6. mego napsal:

  alternativní postup pro změnu výchozího prohlížeče pro „klikače“ (vítejte do party):

  vyberte z nabídky systém > volby > preferované aplikace

  na záložce internet > prohlížeč WWW vyberte možnost vlastní a do příkazu vložte firefox-3.5.

 7. mego napsal:

  pokud chceš (alespoň na lištu) zpět ikonku firefoxu, vymeň ji za původní:

  /usr/share/pixmaps/firefox-3.0.png

 8. Martin napsal:

  Ach ty klikači… ;-) Ikonky mi zůstaly původní. Jde jen o ty v „taskbaru“ a titulkovém pruhu.

 9. mego napsal:

  kde seženu ten pěkný chrome design?

  až bude ubuntu kompletně klikací a návody pro něj také, možná zase na linux přejde víc lidí.

  názor mého kamaráda je, že psát něco do konzoly v 21. století je přežitek. svým způsobem pro 96,9% lidí má pravdu.

 10. cybero napsal:

  ad martin: pěkný tip pro Linux vs. Firefox :good:
  xmarks taky už nějaký ten pátek používám. Ještě před časem to byly Foxmarks (předchůdce xmarks) a nebyly tak svižné. Je to fajn synchronizační doplněk pro oblíbené záložky.
  Jsou po ruce kdekoliv na světě, kde je internet :-)

  ad mego: Klikací systém je dobrý pro jednoduchost a každodenní rutinní práci s počítačem (nedokážu si představit té práce a času kdybych to měl každý den dělat všechno ručně a psát např. veškeré úkony bat, cmd nebo jakýchkoli jiných skriptů. To bych se z toho pos… :-)
  Konzola je naopak také jeden z pomocníků i když ji ne každý uživatel počítače používá či ji vůbec zná. Podobně jako volání spouštěcích souborů z příkazové řádky. Je to o jednoduchosti, dát si odkaz na plochu nebo do toolbaru ;-)
  Ne vše jde udělat klikací (nebo záměrně nechci udělat klikací, abych si třeba něco ukryl)
  a k tomu je nástroj konzoly a jiné podobné. Bez takové pěkné hračky bychom těžko nastavovali třeba Firefoxu “sudo rm firefox” na nový vedoucí k nové verzi “sudo ln -s firefox-3.5 firefox” :-) :good:

 11. Martin napsal:

  Ten chromovský motiv se jmenuje Chromifox Basic – https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/8782

  Pro klikače (no tedy spíš mačkače :-) ): Stisknutím Ctrl+Shift+F5 se vytvoří symlink v Gnome Commanderu, ale kdo si to má sakra pamatovat ;-)

 12. mego napsal:

  díky, martine! na tom vzhledu chrome skutečně něco je! :-) samotné chrome mi až tak nevyhovuje, ale chrome vzhledové s jádrem firefoxu je parádní :good:

 13. mego napsal:

  cybero + martin: neříkám, že konzoli někdy nepoužiji. ono je to rychlé zadat pár příkazů nalezených na webu a vše valí jak má a bleskově. stejně tak používám gnome-do – rozšíření spouštění programů, složek atd. a je to parádní. ale slušný GUI je potřeba pro rozšíření linuxu a pro pohodlí.

 14. mego napsal:

  v době nejhalasnějšího komentování tohoto článku jsem zkusil shiretoko 3.5 a hnedle se zase vrátil k firefoxu 3.0.12. mohla za to angličtina ve verzi 3.5.2pre, kterou mám nainstalovanou podle jiného návodu a také další drobnosti.

  dnes jsem ale zkusil opět shiretoko a ta rychlost mě prostě přemluvila, abych jej používal jako hlavní browser :-)

  trochu mi ale vadí drobnost, na kterou jsem byl zvyklý ze všech předchozích verzí – nemohu si označit tab a pak šipkami vybírat stránky na tabech vedle sebe. bylo to velmi pohodlné. ale možná se to dá nastavit někde v about:config?

 15. Martin napsal:

  Tak tuhle funkci jsem snad nikdy nevyužil. Ani pohled do about:config mi neprozradil, kde by se to mohlo nastavovat. Taby se ale dají jednoduše přepínat pomocí Ctrl+Tab. Nevím ale, jestli to je právě to, co chceš.

 16. mego - z mandriva one live cd napsal:

  zdravím příznivce firefoxu a ubuntu :-)

  jsem právě v live cd mandrivy a jsem jednoduše okouzlen vším, co mandriva umí a jak to dělá. tolik nastavení a vychytávek, o kterém si ubuntu může nechat jen zdát.. a to jsem pouze v live cd. co teprve instalační dvd?

  zajímal by mě váš názor na mandrivu. u mě by to byl přechod zase do neznáma. místo *.deb se poohlížet po *.rpm.. ale možná by to za to stálo! :-)

  jinak velmi zajímavou mi připadá i live distribuce s kde : SIDUX. znáte?

 17. mego z instalace ubuntu 9.04 napsal:

  instalace ubuntu kratší než 5 minut? to je realita při instalace z flashdisku.. :-)

  :good:

 18. Martin napsal:

  Mandrivu jsem zkoušel naposledy někdy v roce 2006 a nijak zvlášť mě myslím nezaujala, ale možná se toho za tu dobu mnoho změnilo. Někdy vyzkouším :-) Sidux? Tak to slyším poprvé.

 19. mego napsal:

  já zkoušel v roce 7 nebo 8 verzi spring. musím ale říci, že mandriva od té doby hodně pokročila a mohu vřele doporučit. z lenosti nevím, zda ji tu budu instalovat, ale určitě časem vyzkouším :good:

 20. mego napsal:

  mandriva v posledních linuxových anketách získala velký počet hlasů. dokonce i na serverech se hodně rozmáhá. možná ubuntu a další pouze „dodýchávají“ s uživateli co mají a kdo vyzkouší mandrivu, nelituje.. nevím. stojí za test!

  mandriva je samozřejmě distribuce hlavně klikací a pro začínající uživatele. jsou tučňáci, kteří jistě nedají dopustit nikdy na svoje gentoo, nebo slackware. ale tito nečtou ani tento softzin :-)

 21. mego z testovací nainstalované mandrivy napsal:

  paráda, konečně někdo pochopil, že mě nebaví pořád nastavovat fstab a chci mít disky po startu připojené :-) mandriva to umí :-) zatím se mi nepodařilo nainstalovat efekty prostředí, resp. ovladač, ale se současným nastavením je mandriva rychlejší, než ubuntu. testuji dál, mám to tu teprve necelou hodinu :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.