Jak dostat do Ubuntu nový Firefox 3.5

get-firefox Možná netrpělivě čekáte, kdy se vám Mozilla Firefox aktualizuje na novou verzi 3.5. Jak jsem se dozvěděl, čekáte marně. Tato povedená verze ohnivé lišky či pandy se objeví až v novém Ubuntu 9.10 Karmic Koala. Opakuje se tedy bohužel stejná situace jako u Ubuntu 9.04 a OpenOffice.Org 3. Není ovšem nic ztraceno.

Nový Firefox v repositářích je a stačí jej nainstalovat pomocí „sudo apt-get install firefox-3.5“ nebo Synapticu. Čeká nás však několik menších zádrhelů. Neaktualizuje se totiž původní verze Firefoxu jako obvykle, ale nainstaluje se úplně nový prohlížeč s názvem Shiretoko, což ovšem není nic jiného než nový Firefox 3.5.1 upravený pro Ubuntu a přejmenovaný kvůli licenčním tahanicím. Veškeré nastavení, doplňky a záložky ze staršího Firefoxu si naštěstí při prvním spuštění převezme a můžete používat oba současně. Tato verze je zatím pouze v angličtině, ale dá se do ní jednoduše doplnit balíček s českou lokalizací odtud (odkaz je skoro dole a balíček se instaluje jako každé jiné rozšíření).

Poslední věc co nás čeká, je říct Ubuntu, aby ikony na ploše, v panelu a odkazy z jiných programů (email, IM) spouštěly nový Firefox 3.5.1 a ne starší verzi. To docílíme zadáním pár příkazů do konzole. Přepneme se do adresáře /usr/bin „cd /usr/bin“, smažeme symbolický odkaz na starší verzi Firefoxu „sudo rm firefox“ a vytvoříme nový vedoucí k nové verzi „sudo ln -s firefox-3.5 firefox“. Tím máme hotovo a můžeme nového lišáka/panďáka vesele používat.

Můj Firefox 3.5.1 upravený ve stylu „to nejlepší z Opery a Google Chrome“ si můžete prohlédnout tady.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.