jak hromadně změnit přístupová práva a vlastníka souborů – linux – gnome – ubuntu

jak hromadně změnit přístupová práva a vlastníka souborů.. dlouho jsem se s tímto trápil. v nautilu je tato funkce sice obsažena, ale funguje vždy pouze pro jednu složku. jestli vám funguje lépe, jste šťastlivci, ale já hromadně několik složek se zanořenými adresáři prostě v nautilovi neupravím. i kdybych se hlavou na klávesnici stavěl 🙂
dnes jsem se už ale dopálil a pátral po možných řešeních. takže jedno vcelku pohodlné řešení nabízím i vám.
naisntalujte si gnome-commander – možná jej už v systému máte. pokud jste přešli z windows, je velmi podobný total commanderu, nebo klasickému norton commanderu. prostě dvouokenní správce souborů. já jej prakticky nikdy nevyužil, ale na toto se hodí.
1. pokud chcete upravovat práva k souborům, které nevlastníte, spusťte gnome commander jako správci (nejlépe v konzoli vložením „sudo gnome-commander“).
2. ve spuštěném gnome commanderu s právy roota označte soubory, které chcete upravit, u nichž chcete změnit vlastníka či práva k zápisu.
3. v menu soubor > změnit vlastníka / skupinu vyberte nebo vepište nového vlastníka i novou skupinu (může se shodovat)
4. zaškrtněte provést rekurzivně
5. soubor > změnit přístupová práva – zaklikejte co potřebujete. tak např. v adresáři home má většina složek i s podsoubory označeno číselně 700, tedy pouze vlastník může číst, zapisovat a spouštět.
doufám, že jsem některým z vás tímto článečkem pomohl. ti ostatní, zkušenější, mohou připojit své tipy.

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.