jak hromadně změnit přístupová práva a vlastníka souborů – linux – gnome – ubuntu

jak hromadně změnit přístupová práva a vlastníka souborů.. dlouho jsem se s tímto trápil. v nautilu je tato funkce sice obsažena, ale funguje vždy pouze pro jednu složku. jestli vám funguje lépe, jste šťastlivci, ale já hromadně několik složek se zanořenými adresáři prostě v nautilovi neupravím. i kdybych se hlavou na klávesnici stavěl :-)

dnes jsem se už ale dopálil a pátral po možných řešeních. takže jedno vcelku pohodlné řešení nabízím i vám.

naisntalujte si gnome-commander – možná jej už v systému máte. pokud jste přešli z windows, je velmi podobný total commanderu, nebo klasickému norton commanderu. prostě dvouokenní správce souborů. já jej prakticky nikdy nevyužil, ale na toto se hodí.

1. pokud chcete upravovat práva k souborům, které nevlastníte, spusťte gnome commander jako správci (nejlépe v konzoli vložením „sudo gnome-commander“).

2. ve spuštěném gnome commanderu s právy roota označte soubory, které chcete upravit, u nichž chcete změnit vlastníka či práva k zápisu.

3. v menu soubor > změnit vlastníka / skupinu vyberte nebo vepište nového vlastníka i novou skupinu (může se shodovat)

4. zaškrtněte provést rekurzivně

5. soubor > změnit přístupová práva – zaklikejte co potřebujete. tak např. v adresáři home má většina složek i s podsoubory označeno číselně 700, tedy pouze vlastník může číst, zapisovat a spouštět.

doufám, že jsem některým z vás tímto článečkem pomohl. ti ostatní, zkušenější, mohou připojit své tipy.

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u jak hromadně změnit přístupová práva a vlastníka souborů – linux – gnome – ubuntu

 1. Martin napsal:

  Ve Windows Vista a 7 je na to skvělá utilitka Take Ownership, která změnu práv zakomponuje přímo do kontextové nabídky, ale to patří do trošku jiné diskuze ;)

 2. mego napsal:

  ale proč ne, martine – srovnávejme. srovnávejme distribuce, srovnávejme platformy. doberme se největšího počtu hvězdiček pro „ideální“ systém. proč by to nemohl být windows? klidně.

  podle ankety oblíbenosti linuxu v česku a na slovensku přibylo uživatelů, kteří linux používají jako jediný operační systém. já osobně už windows delší dobu také nemám. nerad přepisuji čísla z krabiček :-)

 3. mego napsal:

  jinak samozřejmě pro windows je spousta perfektních programů, o tom žádná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.