jak na spouštěče aplikací v linuxu s gnome

spouštěče v linuxu jsou funkčně něčím podobným, jako zástupci ve windows. spouštěče jsou ovšem daleko více provázanější se systémem a ač to na první pohled tak nevypadá, jsou jednodušší, než zástupci.

co může nového uživatele linuxu přecházejícího z windows mást – ve „widlích“ přetáhnete myší příslušný EXE soubor programu pravým myšítkem třeba na plochu a zvolíte možnost vytvořit zástupce. když chcete podobný postup aplikovat v linuxu, divíte se „proč to nejde stejně“. najdete možnost „vytvořit spouštěč“ a říkáte si heuréka, objevil jsem! jste sice na dobré cestě, ale tlačítko procházet vás jistě zákonitě zmate. navyklí na windows hledáte spouštěcí soubor dané aplikace, ale to bez potřebných znalostí o základní struktuře adresářů v linuxu není úplně jednoduché. pokud to ovšem nevzdáte a kýžený soubor naleznete, moříte se znovu s hledáním vhodné ikony a zde už vyhoří snad každý začátečník.

přitom je to tak jednoduché! když instalujete program (např. v synapticu), všimněte si jeho jedinečného názvu. jako příklad použijme prohlížeč epiphany. ten se instaluje pomocí názvu epiphany-browser. jak je potom jednoduché vytvořit konkrétní spouštěč (na panelu či ploše dejte pravým vytvořit spouštěč):

zvolíme typ: aplikace, název: jakýkoliv vhodný, příkaz: epiphany-browser, komentář: cokoliv > a máme vyhráno. u mnohých s gnome dobře spjatých aplikací si navíc applet pro vytvoření spouštěče najde automaticky i vhodnou ikonu.

spouštěč epiphany

po poklepání na spouštěč umístěný na panelu nebo na ploše pak systém nalezne konkrétní aplikaci epiphany-browser a spustí ji.

sečteno, podtrženo – nemusíte vyhledávat umístění programu, ikonu. vytvoření spouštěče je otázkou několika sekund, znáte-li název aplikace. vytvořit spouštěč > název: firefox > příkaz: firefox a je to ;-)

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u jak na spouštěče aplikací v linuxu s gnome

 1. SVG ikony napsal:

  Dobrý topic, ale spíš bych potřeboval nějaké zdroje na SVG ikony. Nemůžu najít žádný pořádný zdroj ikonek.

 2. mego napsal:

  google mi vyplivl několik sad ke stažení na různých webech. záleží, co konkrétně hledáš.
  http://www.google.com/search?q=free+svg+icons

 3. Anonym napsal:

  No nevim co je „tak jednoduchého“ na napsání názvu programu podle jeho názvu při instalaci. Když ten program má po instalaci drobet jiný název a spouštěč se rozhodnu udělat třeba druhý den, tak si docela těžko budu vzpomínat jak že se to přesně jmenovalo se všema těma pomlčkama nebo tečkama nebo čím že to tam byly oddělený slova. Já jsem si do notebooku teď dal Ubuntu (furt lepší než win Vista) a docela jsem měl taky problémy (hledal jsem program v /usr/lib), nakonec jsem se podíval do centra softwaru a v podrobnostech softwaru jsem našel vedle verze v závorkách název programu (byl bez mezer). Takže nevim jestli je snadnější najít si spouštěcí soubor ve win, a nebo takhle v Ubuntu. Asi jak pro koho. Každopádně podle článku jsem alespoň věděl co hledat.

 4. mego napsal:

  existuje další cesta – aplikace > např. internet > firefox – klik pravým tlačítkem: Přidat tento spouštěč na pracovní plochu.

  přeji příjemné seznamování s ubuntu. stojí to za to. já jej používám denně k plné spokojenosti.

 5. mego napsal:

  kdykoli budeš potřebovat poradit, neváhej a obrať se na naše linux forum ;) http://tucnak.info/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.