jak nastavit openDNS v ubuntu / google public DNS

někteří z vás se mohou setkat s problémy připojení k internetu v posledních dvou ubuntu – 9.10 a 10.04, používáte-li ADSL internet od O2. je dost dobře možné, že se s tímto problémem setkáte také u jiných poskytovatelů. tak jako tak, ať již pro vyřešení problémů s internetovým připojením nebo pro zrychlení vašeho internetu, budete chtít nastavit své připojení na openDNS.

cesta za pomocí terminálu (grafická níže):

otevřete tedy terminál (aplikace > příslušenství > terminál) a zadejte postupně (bude po vás vyžadováno administrátorské heslo):

sudo cp /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.auto

sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf

najděte řádek uvedený níže a vložte do něj tyto uvedené číselné adresy:

# append the following line to the document

prepend domain-name-servers 208.67.222.222,208.67.220.220;

poté soubor uložte a pomocí následujícího příkazu restartujte síť:

sudo ifdown eth0 && sudo ifup eth0

chcete-li si ověřit, zda opravdu fičíte přes openDNS, klikněte na následující odkaz pro ověření: https://welcome.opendns.com

google

google public DNS

důvěřujete-li více společnosti google, můžete si nastavit jeho DNS servery. místo výše uvedených IP adres zadejte tyto hodnoty:

8.8.8.8,8.8.4.4

jaké jsou výhody využití cizích DNS serverů?

– zvýšení rychlosti

– zvýšení bezpečnosti surfování

nevýhodou může být fakt, že svěřujete informace o vámi prohlížených stránkách třetím osobám. na druhou stranu – jaký je rozdíl, jestli tyto informace bude mít google, openDNS nebo poskytovatel vašeho připojení (O2, UPC…)

používáte-li prohlížeč google chrome, aniž byste to věděli, na googlích DNS již fičíte..

grafická cesta:

používá-li vaše distribuce program NetworkManager (ubuntu aj.), můžete využít této grafické cesty.

systém > předvolby > připojení k síti > drátová > auto eth0 > upravit > nastavení IPv4 > pouze automatické adresy (DHCP) > servery DNS – zde zadejte čísla uvedená výše v článku. více napoví obrázek:

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.