jak zálohovat a archivovat digitální fotografie

žijeme v digitální době, kde je vše složeno z jedniček a nul. obklopuje nás digitální technika, která zaznamenává v množstvím často mnohokrát větším než je nezbytné všechno, co děláme. nejčastějším prostředkem je digitální fotoaparát.

lidé byli léta zvyklí negativy vyvolat a fotografie vkládat do alb, kde přežily desetiletí a byly vždy po ruce, když přišlo na věc. ve věku digitálním, kde nic není tak stálé, jako ve věku papírovém, je potřeba naučit se nové způsoby ochrany svých zaznamenaných zážitků.

backup your data

existuje mnoho způsobů, které pro zálohu fotografií z míst, kam se již třeba nikdy nepodíváte, můžete použít. dovolte mi doporučit vám pár tipů. můžete použít jeden z nich nebo i všechny najednou (verze pro paranoidní) ;)

předně je třeba mít fotografie všechny pěkně uspořádané na pevném disku počítače.

pro zálohování jdou použít např. tyto způsoby:

po dofocení pamětové karty tuto založit do archivu a zakoupit kartu novou – vzhledem k nízké ceně paměťových karet můžete mít kartotéku zážitků v malém přenositelném balení
dokoupit externí disk a pomocí vhodného zálohovacího programu čas od času kopírovat zálohu na tento disk. já osobně používám výborný multiplatformní program lucky backup.
vypalovat kopie fotografií na disky DVD – zde bych doporučil spíše přepisovatelné disky, protože dle mých zkušeností mají větší trvanlivost
nahrát si svá nejlepší alba do internetové galerie – na rajče či picasu a nemusí být ani veřejná, nechcete-li být šmírováni ;)
nahrát zálohy na internetová úložiště – existují služby jako dropbox, ubuntu one, wedos disk a další, kde lze zakoupit pro velké zálohy spousty gigabajtů a nechat zálohu na jiných ;)

v každém případě platí – zálohovat = mít vše alespoň na dvou místech.

hodně štěstí a co nejméně nemilých překvapení se ztrátami dat při kiksu notebooku nebo fotoaparátu přeji ;)

backup

pro pobavení a rozšíření obzorů o další názory si můžete přečíst tuto diskusi ;)

https://www.facebook.com/NaKolobce

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.