karmic koala

nové ubuntu 9.10 se vzhledově povedlo. co jsem viděl screenshoty, příliš mě nezaujaly. ovšem samotné osahání systému je mnohem lepší. barevný přechod ze švéda na itala, tedy k o něco tmavšímu ladění se dle mého vydařil. v této podobě se už ubuntu i dá používat bez rapidních zásahů do designu ihned po nainstalování :-)

potěší podpora ubuntu one – což je sdílené datové úložiště od firmy canonical o velikosti 2 gb (zdarma) nebo 50 gb (za 10$ měsíčně), ke kterému můžete přistupovat hned z několika počítačů a tím si vyměňovat soubory či spolupracovat na hromadné prezentaci atd.

přijde mi, že v novém ubuntu je ještě méně aplikací, než v jeho předchůdcích. no proč ne, cokoliv chci si přeci doinstaluji. pro zkušeného linuxáka to asi problém nebude, ale pro začátečníka by se hodilo nastínit několik dalších aplikací, které může používat. ne každý hned spouští skvělou stránku proc.linux.cz.. myslím, že by nebylo špatné třeba na plochu umístit odkaz na podobný web, který by spravoval canonical, kde by byly screenshoty alternativních aplikací. synaptic sice něco podobného nabízí, ale ve všech těch balíčcích by se kolikrát jeden ztratil. heuréka – píšu píšu a málo koukám. bravo, ubuntu! ubuntu software center je prostě nápad, jak má být! :-) těší mě, že co mě napadlo během psaní článku, vývojáři již implementovali (a lépe) :-) v USC najdete seznam aplikací pěkně roztřízených a bez nutnosti přeskakování všemožných systémových balíčků a knihoven. ubuntu software center je seznam programů připravených ihned k použití. v live verzi instalovat programy nejdou, ale předpokládám, že po nainstalování na disk bude možné z nabídky software rovnou instalovat.

za poněkud nešťastné považuji nahrazení pidginu komunikátorem empathy. ale budiž, je jak je. pidgin mě také ze začátku neoslovil a dnes na něj nedám dopustit.

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů u karmic koala

 1. mego napsal:

  pozor, ostrý karmic již zítra! :-)

 2. mego z ubuntu karmic napsal:

  zkusil jsem systém nainstalit v beta verzi v předvečer uvedení ostré verze. zklamáním jsou ovladače grafické karty, kdy při přesouvání hýbajících se oken problikává část obrazovky s oknem. grafické prostředí je velmi pěkné, ale samotná přihlašovací obrazovka byla povedenější v 9.04. bootování v šedé také není úplně podle mého gusta, ale to je o vkusu.

  velmi potěší nová skvěle zpracovaná instalace, která začátečníkovi představí systém ubuntu. grub stále není grafický, což je trošku škoda. ještě k přihlašovací obrazovce – velmi sympatické mi přijde uvedení parametrů přihlášení – lokalizace, klávesnice apod.

  v ubuntu 9.10 je hodně sympatických novinek, bootování je bleskuryhlé. věřím, že si rychle přivyknete. já osobně asi ale zůstanu ještě nějaký čas u mandrivy a těším se na verzi 2010,0 :good:

 3. mego z ubuntu karmic napsal:

  velmi potěšující je nové ovládání zvuku, kdy jsem jen vybral Digital Stereo Duplex (IEC958) a hraji! na rozdíl od minulých verzí systému i mandrivy mohu zesilovat a zeslabovat nyní i digitální zvuk prostřednictvím multimediální klávesnice. před tím to fungovalo pouze pro analog a digitál jsem musel ztlumovat značně nepohodlně přes receiver.

  co se mi v ubuntu hodně líbí jsou průsvitné notifikace (nevzpomínám si na jejich přesný název), ale to je již novinka z 9.04.

 4. mego z ubuntu karmic napsal:

  po chvilce používání – nové ubuntu je prostě bomba :-)

 5. mego napsal:

  kompletní recenze (vyšla v 0.02 hodin 29.10.2009, takže je stále postavené na RC verzi:

  http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/ubuntu-9.10-karmic-koala

 6. mego napsal:

  a je to tady – před pár minutami byly spuštěny nové webové stránky obsahující ostrou verzi ubuntu 9.10 – karmic koala. do toho ;-)

 7. Martin napsal:

  Tak to byl příchod nového Ubuntu v přímém přenosu :-) Až bude trochu času, tak si ho s chutí nahodím. Ale když ta 9.04 funguje tak skvěle…

 8. mego napsal:

  však není nezbytně nutné přecházet :-) ale stejně to nevydržíš :-)

 9. mego napsal:

  víš, že arabové, jak mají psaný text zprava doleva, že mají i progress bar opačně? :-)

 10. Martin napsal:

  No zatím odolávám :-)

  To je hustý! Židi pak teda taky a Číňani s Japoncema ho musej mít s hora dolů :D

 11. Martin napsal:

  Udělal jsem menší facelift plochy, tak se ptám, jak se líbí :-)
  http://picasaweb.google.com/lh/photo/SwbKN8k_UB1dRKmdJSq2-A?feat=directlink

 12. mego napsal:

  líbí, martine, hodně! :good:

  koukám, že jsi ladil do modré a šedé a výsledek je brilantní!

  „Ubuntu 9.04, Metacity theme and icons Shiky-Colors Brave, GNOME Do theme Docky“ – myslím, že minimálně ty ikonky vyzkouším.

 13. Martin napsal:

  Díky :-) Taky jsem s ním moc spokojený. Shiky-Colors jsou k mání na gnome-look.org a dostupné barvičky jsou tady http://picasaweb.google.com/lh/photo/rogvaisliYZqY93kPLGtKQ?feat=directlink Tohle témátko používám už spoustu let a moc se mi líbí. Je jednoduché, přehledné, komplexní a pořád se vyvíjí. Přidávají nové barvy a ikony aplikací. Existuje i sladěné témátko pro gdm a přihlašovací obrazovku.

 14. mego napsal:

  zkoušel jsem jej a byl jsem nadšen právě jeho komplexností. většina témátek se příliš neintegruje, ale zde dojde k přebudování snad komplet všeho, na co běžně koukáš :good:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.