karmic koala

nové ubuntu 9.10 se vzhledově povedlo. co jsem viděl screenshoty, příliš mě nezaujaly. ovšem samotné osahání systému je mnohem lepší. barevný přechod ze švéda na itala, tedy k o něco tmavšímu ladění se dle mého vydařil. v této podobě se už ubuntu i dá používat bez rapidních zásahů do designu ihned po nainstalování :-)

potěší podpora ubuntu one – což je sdílené datové úložiště od firmy canonical o velikosti 2 gb (zdarma) nebo 50 gb (za 10$ měsíčně), ke kterému můžete přistupovat hned z několika počítačů a tím si vyměňovat soubory či spolupracovat na hromadné prezentaci atd.

přijde mi, že v novém ubuntu je ještě méně aplikací, než v jeho předchůdcích. no proč ne, cokoliv chci si přeci doinstaluji. pro zkušeného linuxáka to asi problém nebude, ale pro začátečníka by se hodilo nastínit několik dalších aplikací, které může používat. ne každý hned spouští skvělou stránku proc.linux.cz.. myslím, že by nebylo špatné třeba na plochu umístit odkaz na podobný web, který by spravoval canonical, kde by byly screenshoty alternativních aplikací. synaptic sice něco podobného nabízí, ale ve všech těch balíčcích by se kolikrát jeden ztratil. heuréka – píšu píšu a málo koukám. bravo, ubuntu! ubuntu software center je prostě nápad, jak má být! :-) těší mě, že co mě napadlo během psaní článku, vývojáři již implementovali (a lépe) :-) v USC najdete seznam aplikací pěkně roztřízených a bez nutnosti přeskakování všemožných systémových balíčků a knihoven. ubuntu software center je seznam programů připravených ihned k použití. v live verzi instalovat programy nejdou, ale předpokládám, že po nainstalování na disk bude možné z nabídky software rovnou instalovat.

za poněkud nešťastné považuji nahrazení pidginu komunikátorem empathy. ale budiž, je jak je. pidgin mě také ze začátku neoslovil a dnes na něj nedám dopustit.

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.