linux na windows

inspirován statistikou návštěvnosti vám přináším odpověď na váš dotaz „linux na windows„.

jak tedy zkusit a fungovat na linuxu pod windows?

A. můžete zkusit tzv. live cd, tozn. spustit systém z CD nebo flash disku bez nutnosti instalace. program se vám spustí pouze v paměti ram a nezapisuje žádná data na disk a po ukončení sezení a vyndání CD z mechaniky nebo flash disku z USB portu spouštíte běžný systém, který máte nainstalovaný (pravděpodobně windows).

postup:

1. stáhneme si live cd linuxové distribuce: ubuntu, opensuse, sabayon, mandriva, fedora aj.

2. vypálíme stažený obraz iso na disk cd nebo jej nahrajeme pomocí prográmku na flash disc – ten necháme v mechanice / připojený do usb

3. restartujeme počítač a v biosu nastavíme bootování z CD nebo z flashky (pokud jste bios nikdy nenastavovali, je možné, že je bootování z CD nastaveno jako výchozí)

4. máte-li CD v mechanice nebo flešku připojenou do USB, automaticky vám naběhne systém v ramce a můžete si vyzkoušet většinu jeho funkcí – prohlížení internetu, psaní dokumentů, přehrávání hudby či filmů apod.

ubuntu linux 10.10

B. instalace do windows jako programu

ubuntu na svém instalačním live cd obsahuje program „wubi„.

postup:

1. stáhneme si iso obraz linuxové distribuce ubuntu

2. vypálíme stažený obraz iso na disk cd nebo jej nahrajeme pomocí prográmku na flash disc

3. na vypáleném médiu nebo na flash discu najdeme program wubi.exe, který spustíme a postupujeme podle návodu v instalaci.

wubi nainstaluje systém ubuntu do vašeho počítače jako kterýkoliv jiný program, který pak můžete kdykoliv odinstalovat. vytvoří virtuální souborový systém na části vašeho disku bez nutnosti jakéhokoliv rozdělování disku nebo formátování. po zapnutí počítače si budeme moci vybrat, do kterého systému se chcete přihlásit.

wubi exe

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.