mám teď na své mašince nainstalovánu mandrivu ve verzi 2009.1 spring na jednom disku (včerejší instalace) a ubuntu 9.04 jaunty (instalován před pár dny). používám převážně gnome, tak většina textu bude soustředěna na něj.
oba systémy jsou čistou instalací, do kterých se snažím převést svá stará data z ubuntu 8.10 intrepid.
úvod
ubuntu používám již nějaký pátek, jsem v něm doma a za chvíli si jej dokážu přizpůsobit obrazu svému. bohužel ne vždy funguje, jak potřebuji. z tohoto důvodu a také ze zvědavosti a touhou po poznání nového jsem si nainstaloval novou mandrivu. nebudu popisovat rozdíly mezi oběma systémy obecně. spíše se budu soustředit na to, co mě zaujalo.
instalace
ubuntu vychází na jednom cd, případně si jej můžete nahrát na flash disc (velmi doporučuji). instalace je tedy mnohem rychlejší, zabere nějakých 10 minut vč. nastavování – pokud víte co a jak. do patnácti minut čistého času se vejde i nováček.
mandriva je dodávána na dvd, nebo live cd (mandriva one). já pro větší komfort výsledného systému zvolil verzi na dvd. dat je mnohem více, tudíž se systém instaluje déle- něco kolem 30 minut. nainstaloval jsem si také více grafických prostředí – gnome, kde a další. i z tohoto důvodu mi připadala instalace mandrivy oproti ubuntu téměř nekonečná (čas strávený instalací byl zčásti využit k mytí nádobí 🙂 ) i kroků k nastavování je víc. jak jsem ale psal – mandrivu nemám prozkoumanou toliko, jako ubuntu. i to prodloužilo čas strávený nad instalací.
start a první spuštění
první spuštění ubuntu pro mě není nic nového. v jaunty velmi pěkná přihlašovací obrazovka, po přihlášení klasický poměrně ošklivý nahnědlý motiv. pomocí prográmku gnome-art je ale otázkou několika minut, než si prostředí přizpůsobím. start ubuntu jaunty na ext4 je bleskurychlý.
oproti tomu start mandrivy je o poznání pomalejší. podařilo se mi ji přimět fungovat až asi napotřetí, protože jsem si trochu nezkušeně hrál s ovladači grafické karty. sice teď běží, ale start je textový, po modrém tučňáku jako by se slehla zem (nebo led..) /edit 6.8.2009 – už mi běží grafický start. prve jsem kvůli problémům odmazal část bootovacího příkazu. nyní stačilo na konec dopsat vga=788/. přihlašovací okno není ošklivé, ale oproti ubuntu docela bída. naopak samotný systém (mám na mysli opět prostředí gnome, protože prostředí kde4 mandriva spíše pokazila) je velmi pěkný. lišta s obrázkem na pozadí působí vkusně a decentně, barvy jsou sladěné parádně. modrá je přeci jen hezčí, než hnědá. trochu se mi nelíbí hranaté okraje oken s prvky zavřit, maximalizace, minimalizace, ale s tím si ještě pohraju.
začátek článku mohl vyznít poněkud nevýhodněji pro mandrivu. přiznivci mandrivy, nevěšte hlavu, podstatná je samostatná funkčnost celého systému.
ubuntu vs. mandriva
další srovnávání obou systémů bude spíše laické a ve formě jakýchsi „štěků“, neboli co mě zrovna napadne 🙂
– první „drobnost“, které jsem si v nové mandrivě všiml a která mě velmi potěšila je připojování disků. konečně někdo pochopil, že mě nebaví pořád nastavovat fstab a chci mít disky po startu připojené mandriva to umí to je plus několika kytiček pro mandrivu. v ubuntu musím neustále upravovat fstab. ačkoliv to není žádná těžká práce, připojené disky bez námahy je prostě pohodlnější a tak si také představuji, že by to mělo fungovat
– další věcí – v mnoha věcech mi přijde mandriva mnohem rychlejší. nevím proč, ale ačkoliv o ubuntu všichni mluví, že je bleskurychlé, tak u mě jede docela pomalu. resp. spouštění programů, např. firefoxu trvá poměrně dlouho. toho si nevšimnete, dokud nemáte možnost srovnání. když v ubuntu kliknu na ikonu ohnivé lišky, čekám.. když jsem ji otevřel v mandrivě, vyskočila ihned. s dalšími spuštěními je start (odnože) firefoxu ještě mnohem rychlejší. dokonce i po přenesení 250 mb historie, rozšíření či nastavení firefox startuje bleskově. thunderbird startuje o něco pomaleji, než fox, ale jeho start mi přijde rychlejší, než v ubuntu.
– v ubuntu jaunty máme k dispozici linucové jádro verze 2.6.28.xx. podle názoru uživatelů není příliš povedené, nevím. dnes jsem v mandrivě spustil aktualizace a hle, k dispozici je kernel 2.6.30.1, no není to paráda?
– v mandrivě, na rozdíl od ubuntu, existuje root účet. v ubuntu je zvykem všechno provádět z jednoho účtu zadáním „sudo + příkaz“, případně pomocí grafických nástrojů. mandriva má separátní účet root a vám nepovolí fungovat jako root vždy, když si to přejete. je to trochu nezvyk, který bude třeba pilovat 🙂
– mínus pro mandrivu – vyhledávání. dám-li v nautilu vyhledávat, hledá to jinde, než je plánováno, ve složce home.
– v mandrivě není sice synaptic (to víte, zvyk z ubuntu), ale nástroj pro instalaci a odebírání software jede na stejném principu a je vlastně ještě jednodušší 🙂 výhodou pro začínajícího uživatele je, že hledá pouze hlavní balíčky programů, tudíž se nemusíte probírat všemi doplňkovými knihovnami, které běžně servíruje synaptic (pro někoho výhoda, pro jiného menší přehled o systému?)
– co se zvuku u mandrivy týče, trochu nezvykle je zde nainstalováno zvukové ovládání pulseaudio. má to tu výhodu, že se dá nastavovat zvuk separátně pro každou aplikaci zvlášť. na rozdíl od alsy ale postrádám nastavení vícekanálového zvuku. to ale určitě v budoucnu půjde pořešit (v KDE modu běžné ovládání alsou je). digitální zvuk přes optický kabel bohužel nejede. ale s tím jsem se už smířil (do dalšího vydání distribucí! :-))
– compiz a efekty prostředí – jakmile doinstalujete ovladače grafické karty, bez problémů v „nastavit váš počítač“ v sekci hardware spustíte compiz. je tu k dispozici i metisse. oproti ubuntu je v mandrivě nainstalováno méně efektů, pluginů pro compiz. ale ty jistě bezproblémově půjdou doinstalovat.
– podpora: ubuntu má dobré wiki, dobrou uživatelskou podporu. mandriva má zase v češtině kvalitní mandrivaportal.cz, kde je hodně návodů a článků pro začátečníky i pokročilé. o popularizaci linuxu a především mandrivy se snaží známý popularizátor ivan bíbr, který píše o mandrivě knížky a v jeho repozitářích se dají najít zkompilované některé šikovné balíčky, např. firefox 3.5.
– přibližně zabírají distribuce na disku místa (bez adresářů home, root, mnt, media): mandriva – 9.3 gb (mám tam ale celé gnome, kde a další prostředí), ubuntu – 4.2 gb.
– sdílení – zde vede ubuntu. kliknete na složku pravým a dáte možnosti sdílení. můžete zvolit sdílení jakékoliv složky na jakémkoliv disku, čtení pro anonymní uživatele, možnost zapisovat.. mandriva umožňuje sdílet pouze složky v domovském adresáří (možná časem přijdu na jiný způsob). sdílení v mandrivě má více možností nastavení, ale tím je složitější. základní sdílení sice nastavíte přímo v nautilu, ale pro nastavení zápisu či anonymního přístupu musíte již do mandriva centra „nastavit váš počítač“. v souvislosti se sdílením jsem se zamyslel nad mandrivou a musím říci, že je těžko rozhodnout, která distribuce by více vyhovovala nováčkovi..
– plus pro mandrivu – „open as administrator“ přímo v nautilu. v ubuntu jsem standartně otevíral konzoli a psal „sudo nautilus“. v mandrivě je tato možnost přímo v nabídce pod pravým tlačítkem. nechci ubírat ubuntu na kráse, jedná se o doinstalovatelný plugin pro nautilus. ale tento by ubuntu již v základní nabídce mít také mohlo 🙂
– automatické nastavení práv souborů a složek při zkopírování do domovského adresáře – plus pro mandrivu. když v ubuntu kopírujete soubory, ke kterým nemáte právo zápisu, systém vám neumožní do nich zapisovat ani v domovském adresáři. mandriva nastaví při zkopírování těchto souborů jako vlastníka vás.
– nastavování v ubuntu, které je poměrně roztříštěné a dostupné přes nabídku systém > volby / správa mi vcelku vyhovovalo. byl to proti windows nezvyk, ale ve finále mi to přišlo i lepší. stejné ovládání poskytuje i mandriva. ta však k tomu přidává velmi pěkné ovládací centrum, kde můžete nastavit spoustu dalších věcí, které vás v ubuntu třeba ani nenapadnou.. screen ovládacího centra (klikněte):
– přijde mi, že mandriva implementuje změny a novinky rychleji, než ubuntu. sice ubuntu aktualizuji prakticky denně a mandrivu tak 1x za 2-3 dny, ale – novější kernel, automaticky implementované KDE4.2.4 (používám v gnome některé KDE aplikace) atd.
s mandrivou se toho musím ještě mnoho učit, ale první „ošahání“ je velmi pozitivní.
> článek bude postupně doplňován, jak se budu s mandrivou seznamovat <
témata
- aktualizace
- amazon
- android
- android a chytré telefony
- bezpečnost
- distribuce
- doména
- facebook, google+ , twitter - sociální sítě
- firefox
- gnome
- hardware
- hry pro linux
- internet
- kde
- kde4
- kindle
- komunikace
- linux
- linux obecně
- mandriva
- nastavení
- nautilus
- obrázek
- openoffice
- opensuse
- picasa
- pidgin
- plugin
- prohlížeč
- převod
- software pro linux
- software pro windows
- spouštěč
- system
- theme
- thunderbird
- ubuntu
- upgrade
- vzhled
- web
- windows
- wordpress