minipočítač s ryzen 5, NVMe a 32 gb ram

pět let starý tichý počítač už nezvládal velký 31,5″ monitor, tak přišel čas pro změnu. v dnešní době jsou pro mě u počítače důležité vedle rozumného výkonu dvě věci – měl by být co nejmenší a co nejtišší.

v jedné diskusi jsem narazil na krabičku jménem ASROCK DeskMini A300, která obsahuje základní desku a je napájená externím 120W notebookovým adaptérem. řešení s klasickým PC zdrojem jsou obvykle větší a hlučnost limituje větrák ve zdroji.

deskmini je skutečně maličká. píší to v každé recenzi, ale když ji vybalíte z krabice, je ještě menší :-D ano, řešení intel NUC v originální krabici je ještě skladnější, ale zde nemáte takovéto možnosti konfigurace.

skvělá recenze deskmini: https://diit.cz/clanek/recenze-asrock-deskmini-a300-am4-v-male-krabicce

do krabičky stačí přidat procesor od AMD (dělá se deskmini i pro intel), disk a paměť ram.

procesor jsem zvolil APU od AMD a to Ryzen 5 2400G s integrovanou grafikou RX VEGA. v době pořízení nejvýkonnější APU od AMD na trhu, i když se již čeká na naskladnění APU 3400G. rozdíl ve výkonu je ale relativně malý a 2400G mi vystačí až až.

nechci si hlídat paměťové procesy, s integrovanou grafikou jsem schopen 16GB ramku vyčerpat za pár hodin. volba padla tedy na 32 gb o dvou modulech 2×16 gb, konkrétně jsem zvolil HyperX Impact 32GB (2x16GB) DDR4 2666 SO-DIMM. vyšší frekvence je doporučována pro hry, které nehraji. cena pamětí vyšších frekvencí je již zase někdě jinde. mně bude (doufám) stačit :-)

jako ideální systémový disk mi vychází PCIe Gen3 x4 NVMe, který by měl rychlostí převyšovat běžná SSDčka. zakoupil jsem Transcend MTE220S, M.2 – 512GB. deskmini má k dispozici celkem 4 pozice pro disky, takže kdo chce vytvořit domácí multimediální server, nebude limitován.

počítač bude používán na kancelářskou práci, což konkrétně v praxi znamená najednou spuštěné prohlížeče firefox, chromium a google chrome, kubuntu nebo jinou distribuci, poštovní program thunderbird, občas javovské účetnictví flexibee (java si dokáže z paměti hodně ukousnout), spráce souborů a další žrouty výkonu jako libre office, prohlížeč dokumentů či hudební přehrávač :)

ať to fičí po strništi :)

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.