nastavení domácího media serveru

chcete-li provozovat domácí server včetně provozu webových stránek a dalších aplikací, nainstalujte si LAMP server = linux + apache + mysql + php. skvělý návod najdete na wiki českého ubuntu serveru: https://wiki.ubuntu.cz/servery/apache_s_mysql_a_php?s[]=lamp

pro chod emby není nicméně LAMP potřeba – tedy pokud jej budete provozovat pouze na lokální síti. zdá se, že vše šlape i přes WAN.

pokud máte na serveru nainstalovaný apache, resp. celý LAMP, je nezbytné aktivovat v routeru virtuální server. nastavení může vypadat např. takto:

kde 192.168.0.234 je interní adresa počítače, který bude (mediálním) serverem. toto nastavení zpřístupní server veřejnosti.

chcete-li přistupovat přes šifrovaný protokol https, nesmíte zapomenout nastavit přesměrování pro https a port 443.

přesměrování portů – pro zpřístupnění mediálních serverů jako je plex, emby nebo jiných ze vzdáleného počítače je zapotřebí přesměrovat porty k danému počítači v síti. port emby je 8096, plex port je 32400. nastavení může vypadat nějak takto:

kde 192.168.0.234 je interní adresa počítače, který bude mediálním serverem – číslo portu použijte dle mediálního serveru, který používáte. toto nastavení zpřístupní mediální server veřejnosti.

chcete-li přistupovat přes šifrovaný protokol https, nesmíte zapomenout nastavit přesměrování pro https port emby (8920) nebo plexu.

rezervování IP adresy uvnitř sítě. síťovou adresu si můžete nastavit ručně v systému počítače, který bude serverem, nebo v routeru nějak takto:

toto nastavení je důležité, aby nastavení přesměrování portů vždy nalezlo počítač s konkrétní IP adresou.

podrobný článek, jak nastavit port forwarding je na wikihow.com.

své nastavení můžete vyzkoušet zde: www.canyouseeme.org

apache – webové stránky najdete v /var/www/html. editací souboru index.html nebo přidáním jiného obsahu změníte webový obsah virtuálního serveru.

vedle apache musíte doinstalovat rovněž mysql (nebo mariadb) a PHP. výborný návod na instalaci a základní nastavení LAMP serveru: http://www.kutac.cz/blog/pocitace-a-internety/instalace-lamp-na-ubuntu/

> nainstalujte balík

v nastavení disků je možné zvolit čas uspání pevného disku, když není server používán.

owncloud – výborný návod na zprovoznění najdete zde https://websiteforstudents.com/installing-owncloud-on-ubuntu-17-04-17-10-with-apache2-mariadb-and-php/
adresář, který používáte pro sdílení souborů owncloud musí mít chmod 0770 a být přístupný uživatelem www-data.

samba – nastavení samby najdete na http://wiki.ubuntu.cz/samba

záloha konfiguráku: sudo cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf_backup
přidělení práv konkrétnímu adresáři: sudo chmod 777 /home/public/
editace konfiguráku: gksudo gedit /etc/samba/smb.conf (kde gedit je textový editor jako třeba leafpad)
na konec souboru přidáme:
[public]
comment = Public Folder
path = /home/public
public = yes
writable = yes
create mask = 0777
directory mask = 0777
force user = nobody
force group = nogroup

kde [public] je název adresáře public.

restartujeme sambu: sudo /etc/init.d/samba restart

a vše se objeví na síti v samba shares.

pokud máte problém s připojením hosta k adresářům serveru, zkuste založit uživatele:
sudo smbpasswd -a jmeno_uzivatele

permanentní připojení vzdáleného počítače k serveru:
upravte soubor fstab (např. pomocí sudo leafpad /etc/fstab) a vložte do něj řádku:
//server.local/adresář /media/adresář cifs guest,uid=1000,iocharset=utf8 0 0
(první část je cesta k serveru, resp. jeho název; druhá část je adresář kam server chcete připojit, ostatní jsou parametry spojení; toto se použije pro případ připojení anonymního hosta)
ujistěte se, že máte nainstalovány cifs-utils.

certifikát pro zabezpečené HTTPS připojení pořídíte u letsencrypt.org a nastavíte velmi jednoduše pomocí certbot od EFF.

pomocí příkazu sudo certbot certificates zjistíte cesty k certifikátům let’s encrypt:

Certificate Name: doména.cz
Domains: doména.cz
Expiry Date: 2018-06-03 18:55:19+00:00 (VALID: 85 days)
Certificate Path: /etc/letsencrypt/live/doména.cz/fullchain.pem
Private Key Path: /etc/letsencrypt/live/doména.cz/privkey.pem

pro emby na https je nutné nastavit na provoz s certifikátem. vstupte do adresáře s certifikátem (v terminálu: cd /etc/letsencrypt/live/doména.cz/) > vygenerujte si certifikát PFX sudo openssl pkcs12 -export -out doména.cz.pfx -inkey privkey.pem -in cert.pem -certfile fullchain.pem – zadejte heslo pro certifikát (podrobný návod v angličtině zde). adresu certifikátu /etc/letsencrypt/live/doména.cz/doména.cz.pfx vložte do nastavení emby http://mojedoména.cz:8096/web/dashboardhosting.html – do pole Custom ssl certificate path vč. hesla Certificate password. lokální cesta k certifikátu nebude patrně přístupná, proto je třeba vše od složky live výše nastavit tak, aby bylo možné webserverem emby číst složky a soubory certifikátu (nastavte správně chmod).

edit 21.7.2019

pokud máte server na méně přístupném místě, můžete k němu přistupovat přes vzdálenou plochu, např. pomocí skvělého X2Go. na server nainstalujte x2goserver a na počítač, ze kterého chcete k serveru přistupovat, pak x2goclient. krásný návod na zprovoznění.

edit 25.1.2020

pokud vám emby hlásí „Žádné kompatibilní streamy nejsou v současné době k dispozici….„, je třeba nastavit správná práva pro soubory ve složce s médii. konkrétně možnost zápisu třetích stran u souborů – je nutné pro překódování (transcoding).

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.