nejrychlejší screenshot v linuxu

printscreenovacích utilitek existuje nespočet. můžete používat (v ubuntu defaultně) např. gnome-screenshot s klávesami print screen pro snímek celé obrazovky nebo alt+print screen pro zachycení aktivního okna. můžete shotovat v gimpu nebo třebas použít skvělý shutter.

všechny tyto ulititky ale předčí, nepotřebujete-li dělat složité úpravy a výřezy, plugin screenshot v compizu. většina distribucí jej má nainstalovaný v základním balíku služeb compizu, stačí jej jen povolit.

v gnome: systém > předvolby > manažer nastavení compizu > doplňky > snímek obrazovky.

(možná budete prvně nainstalovat manažer nastavení compizu – balík compiz settings manager – ccsm)

aktivujete, vytvoříte si adresář pro screenshoty a jeho cestu vepíšete do nastavení pluginu. chcete-li obrázek ihned zkontrolovat, případně oříznout, konvertovat z PNG na jiný formát či s ním jinak pracovat, můžete si nastavit spuštění programu ihned po jeho sejmutí z obrazovky. já tak mám nastavený gthumb.

použití: tlačítko super (win) + levé tlačítko myši a tažení kurzorem

jednoduché, rychlé, účinné. shotuji prakticky všechno, co mě zaujme :-) je vtipné se někdy probírat starými snímky obrazovky.

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.