některé open source fotogalerie k vaší potřebě

požádal mě kamarád, abych mu poradil vhodnou samostojící fotogalerii pro web. není tedy špatné si zašátrat ve zkušenostech.

předpoklady jsou – snadné nahrávání obrázků, což bude hlavní gró webu, jednoduchá administrace, možnost komentování, ideálně open source

foto-gallery

fotogalerie, to je specifické zboží. vždy to chce vědět, co člověk hledá a jak to má přibližně vypadat.

galerie jde pojmout např. formou blogu na wordpressu za použití vhodné šablony + několika málo pluginů.

první ze systémů čistě na obrázky je velmi oblíběný coppermine. jedná se o komplexní systém pro správu obrázků se spoustou vzhledů k dispozici.

co jsem osobně nezkoušel, ale je poměrně hojně užíváno, je gallery2.

zajímavý je systém pixelpost – ideální ale spíše pro samostatný fotoblog. systém má pozvolný vývoj a neoplývá velkým množstvím funkcí.

velmi nadějným softwarem je piwigo. systém je velmi šikovný a vychytaný. pro potřeby, které jsem měl, ale nevyhovoval z jediného důvodu – byl pouze jediného uživatele. dnešní situace mi není známa.

piwigo

další systém, který je ale vhodný čistě pro upload obrázků se jmenuje chevereto. používáme jej na tučňákovi. nová verze umí rovněž multi-upload obrázků, ale je již placená. s pluginy gallery a admin je dobře použitelná i pro další potřeby.

některé další systémy obrázkových galerií můžete otestovat na opensourcecms.com.

tak snad vám článek pomohl k výběru. budu rád za jakékoliv doplnění či tip v komentářích ;)

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.