odhlášení rozesílání newsletterů, zákonné náležitosti a e-mailový marketing

již drahnou dobu nečtu newslettery (e-mailové letáky) různých e-shopů, slevových serverů (asi na dvou jsem si neprozřetelně něco koupil) a jiných firem. chodí mi toho tolik, že není možné vše sledovat. občas mě zaujme předmět a mail si přečtu. opakem je ovšem předmět typu „To nejlepší z nabídky prodejen!“ nebo „Pravý čas vybrat dárky na Vánoce!“. rozhodl jsem se tedy newslettery odhlásit pro jakousi duševní očistu a především zmenšení počtu přijímaných zpráv v jednotlivých mých e-mailových schránkách a tím zvýšení efektivity práce s e-mailem.

newsletter - emailový leták

newsletter – emailový leták

možná byste mi doporučili, abych si počtu začal třídit do složek nebo označoval štítky. vězte, že takto funguje můj thunderbird již dlouhou dobu, jenže jisté složky jen otevřu a při zjištění 15 nových e-mailů opět zavřu.

eshopy - třídění pošty v thunderbirdu

eshopy – třídění pošty v thunderbirdu

jal jsem se tedy newslettery odhlásit. většina prodejců je solidních, cení si svých zákazníků (o které určitě nepřijde kvůli tomu, když je přestane ‚spamovat‘) a nabízí v patičce e-mailu odkaz na odhlášení. david grudl velmi pěkně popsal možnost odlivu zákazníků v případech, kdy takový e-mailový leták neobsahuje viditelný odkaz pro odhlášení – pro uživatele je jednodušší označit e-mail jako spam, než se odhlásit – nu a to je pro obchodníka špatně. více najdete v článku ‚věta, která vám zachrání newslettery‚: „je pak otázkou času, kdy vás, nebohého poctivého rozesílače reklamních mailů, začnou plošně blokovat jakožto ohavného spammera“.

mít v newsletteru odkaz na odhlášení je nejen dobrým zvykem solidního prodejce, ale také legální povinností, která vychází ze zákona č. 480/2004 sb. (§ 7) více informací získáte v článku jak na legální e-mail marketing: „každý e-mail, který rozesíláte svým odběratelům musí obsahovat dvě základní věci: 1. sídlo vaší společnosti – tedy konkrétní plnou adresu, 2. odkaz na okamžité odhlášení z odběru e-mailů.“

více o e-mailových kampaních naleznete i zde.

ne všichni obchodníci mají newslettery v pořádku, často se jedná o velké a zavedené firmy. mé doporučení těmto nepoučeným zní – přečtěte si výše odkazované články, dejte své e-mailové kampaně do pořádku – pohodlnější klienti vás označí za krále spamů, aktivnější z nich někde napráší. já zvolil mírnější formu, dal jsem si tu práci a kontaktoval obchodní oddělení těchto firem s žádostí o ukončení zasílání nabídek, opět s odkazy na výše uvedené články, aneb vychovejte si svého obchodníka :)

 

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.