PCLinuxOS screenshots

PCLinuxOS (dle mého nepříliš poutavý název) je jakási převlečená mandriva. základy mají stejný, control center mají takřka shodné.. kdo mandrivu zná, podobnost mu neujde.

musím poznamenat, že ale velmi hezky převlečená mandriva – ikony i grafické téma (ač nemám příliš rád černou) je velmi povedené a co si budeme povídat – obal (ehm – a název) prodává :-) zde platí stejné motto jako u sabayonu – menší distribuce se snaží upoutat vzhledem a nutno podotknout, že často úspěšně.

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů u PCLinuxOS screenshots

 1. Martin napsal:

  PCLinuxOS se před jistou dobou těšil, podle mnohých ne zrovna příliš zaslouženě, velké popularitě. Taky jsem ho kdysi jednou zkoušel, ale moc dlouho se u mně na disku neohřál.

 2. mego napsal:

  já ho netestoval z důvodu, že mi moc připomíná mandrivu. vzhledově je velmi povedený a téma se mi líbí více, než sabayon.

  řekl bych ale, že jelikož za mandrivou stojí silná společnost a větší komunita vývojářů, PCLinuxOS za ní bude jen volně vlát..

  každopádně k dnešnímu datu bych se jej nebál doporučit začátečníkovi – nástrojů má spousty a vejde se na cd – tedy vhodné pro netbooky či další platformy, kde je místo potřebné.

 3. mego napsal:

  ještě jedna věc – na distrowatch se hodně na přední pozice tlačí (tlačil) linux mint. nechápu, linux mint mi přijde jako nepovedený paskvil ubuntu. je tam pár drobných utilitek, které by mohly fungovat i v jiných distribucích, ale zbytek je tak nějak nedotažený či pokažený..

 4. mego napsal:

  čoveče.. wikipedia píše:

  PCLinuxOS: Live CD distribuce s pověstí dobře vyladěného vzhledu a snadné instalace. Původně založená na Mandrake 9.2, PCLinuxOS se od té doby vyvíjí samostatně se zaměřením na desktopové uživatele. PCLinuxOS sice používá balíčky RPM, ale vyčleňuje se jejich správou pomocí Advanced Packaging Tool společně s grafickým rozhraním Synaptic.

  tak to by stálo za hřích – synaptic je pořád lepší, než mandrivácký instalátor balíčků, i když i ten v mnohém dokáže potěšit.

 5. mego z live cd pclinuxos napsal:

  užuž jsem ho chtěl nainstalovat, protože mě nadchl synapticem a některými komentáři, ale NEMÁ EXT4! goodbye lenin :-) mimo to, že neumí přistupovat na oddíly ext4 (a já mám všechno na ext4), tak chci fungovat na ext4 :-)

 6. Martin napsal:

  Taky jsem ještě nenašel na správu balíčků lepší klikačku než synaptic. V debianu a spol. je ještě moc hezký nástroj aptitude. Má celklem přehledné TUI (textové uživatelské rozhraní ;-) ) přes knihovny ncurses a je v češtině.

  S tou absencí podpory ext4 je to zarážející. Snad s ní autoři počítají do další verze. Možná by se do té stávající dala nějak dobastlit, ale kdo by se s tím patlal, když na výběr z tolika kvalitních distribucí, které jdou s dobou. Pamatuju se, že ubuntu Dapper Drake měl v defaultu ještě ext2 a ext3 byl jen v testovací verzi pro zkušené uživatele :-)

 7. mego napsal:

  textové uživatelské rozhraní nebrat :-)

  synaptic v poslední verzi ubuntu byl opravdu bleskurychlý a již dlouhodobě je skvěle přehledný. mandrivácký není špatný, ale je pomalejší a chybí mi tam u většiny softwaru popis. i proto jsem chtěl zkusit pc linux os.

  bohužel absence ext4 je skutečné lajdáctví.. ve většině distribucí, i když není defaultní na systémový disk, je alespoň ext4 čitelná.

  asi zkusím nainstalovat i nové ubuntu karmic koala (ten název se mi prostě líbí :-) ), jsem zvědavý, co nabídne.

 8. Martin napsal:

  Proč nebrat? Co se ti nelíbí třeba na Midnight Commanderu, alsamixergui nebo htopu? Je přehledné, má minimální požadavky na systémové prostředky, a hlavně funguje, i když neběží x-ka. Bez aptitude bych už dávno musel přeinstalovávat kvůli nepovedené instalaci nových grafických ovladačů. Povedlo se mi přes něj všechny špatné balíčky vykopat a vrátit se do funkčního stavu.

 9. mego napsal:

  ale jo, na tom, co píšeš, něco bude. někdy se takové věcičky hodí. viz. můj článek o software „photorec“. preferuji ovšem grafickou cestu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.