připojováni disků v linuxu – fstab

prosim přečtěte si rovněž krátký článek, jak se pracuje se souborem fstab. trochu jsem se trápil po reinstalaci s připojenim disků. ano, samozřejmě jsem ze začátku chtěl připojovat disky misto pod jménem hda1 atd. hezčim názvem, např. enigma, stovka či cokoliv si vymyslite.. po kapitulaci jsem tedy do souboru fstab zanesl přislušnou řádku (opravdu si přečtětě i předchozi článek :-) )

# /dev/hda1
UUID=F2909036909002F1 /media/hda1     ntfs    defaults,umask=007,gid=46 0

a ejhle, řešeni z výše odkazovaného článku nefungovalo.

chybička se vloudila, ale ačkoliv je pro začátečnika značně záludná, jeji řešeni je jednoduché jako facka (lepši přirovnáni jsem nenašel).

spusťte přes konzoli správce souborů jako uživatel root – standartně sudo nautilus. já osobně to řešim tak, že si v editoru nabidky do systémových nástrojů přidám konzoli roota a pak po zadáni hesla vynechávám přikaz sudo. takže – spustite nautilus, otevřete si systém souborů (/) a vstoupite do adresáře media. zde si vytvořte adresář libovolného názvu. např. leona. budete tak mit adresář /media/leona.

toto jednoduché řešeni mi chybělo k tomu, aby vše správně fungovalo. nyni tedy bez problémů připojime svůj disk takto:

# /dev/hda1
UUID=F2909036909002F1 /media/leona     ntfs    defaults,umask=007,gid=46 0

a jsme hotovi 8-)

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.