wordpress plýtvá místem

při nahrávání obrázků do wordpressu se automaticky obrázek nahraje rovnou ve čtyřech exemplářích (někdy i více). první je oříznutý náhled 150×150 pixelů, druhý je obrázek střední velikosti 300×300 a třetí velký obrázek 1024×1024. minimálně třetí variantu jsem nikdy nepoužil.

nicméně každý další soubor na vašem hostingu zabírá místo. v případě rozsáhlých webů se může jednat o desítky či stovky megabytů navíc, které zabírají náhledy – zvláště v případě největšího 1024×1024 pixelů.
wordpress samozřejmě každý z nás využívá jinak a vy třeba preferujete vygenerovaný náhled jiné velikosti, než já. i tak můžete nějaké místo ušetřit tím, že velikost náhledů změníte.
jděte ve wordpressu do nastavení > média https://vašedoména.cz/wp-admin/options-media.php a nastavte příslušné hodnoty. např.:

při experimentování s náhledy jsem zjistil, že zásadní je náhled prostřední velikosti, tozn. 300×300 pixelů. ten je použit v galerii obrázků pro příspěvky. když u dvou zbývajících nastavíte nulu, nebudou se vůbec generovat.
v budoucnu je pak kdykoliv možné se vrátit k původním velikostem a dokonce i náhledy vygenerovat z originálů znovu v požadovaných velikostech, např. pomocí pluginu regenerate thumbnails.
pro optimalizaci počtu náhledů a tím úložného prostoru na vašem hostingu existuje i několik pluginů, mezi ně patří např. Optimize Images Resizing nebo Fly Dynamic Image Resizer.
K promazání všech náhledů poslouží Thumbnail Cleaner.

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.