Zrychlujeme prohlížeč Mozilla Firefox pod Linuxem

firefox2005_icon_png V minulém článku jsme si pověděli, jak nainstalovat do Ubuntu nový webový prohlížeč Mozilla Firefox 3.5. V tom dnešním si ukážeme, jak jeho už tak slušný výkon ještě zvýšit.
Ještě předtím, než budeme cokoliv podnikat, tak si pro jistotu uděláme zálohu našeho uživatelského profilu a nastavení. To provedeme jednoduše tak, že kamkoliv zkopírujeme složku ~/.mozilla/firefox-3.5/ (~ je linuxová zkratka pro naši domovskou složku). Kdyby se náhodou něco pokazilo, obsah této záložní složky zkopírujeme zpátky na místo.
Nejdříve se podíváme na zoubek databázové struktuře, do které si Firefox ukládá informace o záložkách, historii a další data, která potřebuje ke svému běhu. Bohužel správa těchto databází není zrovna efektivní, což postupem času vede k jejich zanášení různým balastem. To způsobuje zpomalení běhu prohlížeče a prodloužení doby jeho startu.  Abychom tento nedostatek mohli odstranit, tak si nejprve nainstalujeme databázový nástroj sqlite3. V Ubuntu tedy zadáme do konzole  „sudo apt-get install sqlite3“ a program nainstalujeme. Na vyčištění databází si napíšeme jeden jednoduchý skriptík 🙂 Nejprve si vytvoříme nový soubor  například v /usr/bin a nazveme ho třeba firefoxcleanup: „sudo touch /usr/bin firefoxcleanup“. Dále soubor uděláme spustitelným: „sudo chmod +x /usr/bin/firefoxcleanup“, a nakonec napíšeme vlastní skript: „gksudo gedit /usr/bin firefoxcleanup“, vložíme
#!/bin/bash
killall firefox
find $HOME/.mozilla/ \( -name „*.sqlite“ \) -exec sqlite3 {} „vacuum“ \;
a uložíme. Nyní můžeme skript spustit napsáním „firefoxcleanup“ jako běžný uživatel, tedy bez sudo, a po chvilce čekání se můžeme těšit z podstatného zvýšení výkonu prohlížeče.
V dalším a posledním kroku, uděláme pár změn do našeho oblíbeného about:config. Najdeme si následující klíče a změníme je na požadované hodnoty:
– network.http.pipelining > Změníme na True
– network.http.pipelining.maxrequests > Změníme na 8 nebo 10
– network.http.proxy.pipelining > Změníme na True
– network.dns.disableIPv6 > Změníme na True (pokud nepoužíváme IPv6)
– plugin.expose_full_path > Změníme na True
– nglayout.initialpaint.delay > Změníme na 0 (Pokud tento klíč neexistuje, tak ho vytvoříme – pravým tlačítkem do    volného místa – Nová předvolba – číslo).
To je pro dnešek všechno. Přeju hodně zdaru a budu se těšit na setkání u dalšího dílu povídání o prohlížeči Mozilla Firefox.
PS.: Je to opravdu liška 🙂 (about:mozilla)

Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.