opravdu ostrá karmic koala

neodolal jsem a nainstaloval si ostrou karmic koalu. po předchozích zkušenostech s jinými distribucemi, potažmo jejich podzimními verzemi, mi přijde, že snad jen ubuntu se snaží o nějaký radikálnější vývoj od verze k verzi. zatímco ostatní distribuce jen pozvolna vylepšují, ubuntu je nechává pouze dýchat si na záda..
jelikož distribuci si člověk pořádně ošahá pouze při ostrém provozu na svém počítači až po několika dnech, rozhodl jsem se koalu nainstalovat. již před tím jsem lehce testoval verzi RC. postřehy zde. dalším důvodem k vyzkoušení koaly je přebytek software v mandrivě a mušky, které mi znepříjemňují fungování na ní. a v neposlední řadě musím otestovat software, který chci nasadit rodučům.
karmic-koala-mego
karmic-koala-live-cd
takže moje rychlé postřehy z „ostré koaly“

  • nastavení frekvence procesoru bylo (konečně) změněno z původního ondemand na performance. jde dle mého o dobrý krok, protože méně znalý uživatel mohl pociťovat při nižších frekvencích úbytek výkonu. // edit: přechválil jsem, po prvním restartu s nainstalovanými nvidia ovladači jsme opět na ondemand..
  • při stahování a instalaci nesvobodných ovladačů konečně progress bar „něco dělá“. v 8.10 a asi i v 9.04 jsem měl pocit, že se nic neděje, protože cca. minutu uživatel neměl žádné informace o průběhu. stahování a instalace ovladače je ale ukrutně pomalá 🙂
  • za tu dobu, co jsem zkoušel koalu v RC verzi, se mi motiv přestal na screenshotech líbit. ovšem jak jste zase „v tom“, motiv je prostě parádní 🙂 tedy v rámci možností použitých barev 🙂
  • velmi mě potěšila přítomnost gnome 2.28.1

gnome-2-28-1

  • čistě nainstalovaná koala šlape jako hodinky, její odezvy jsou úžasné

pro dnešek již nevím, co bych připsal – ubuntu 9.10 prostě funguje 🙂

  • nevím, jak mandriva řeší připojování disků, ale v ubuntu jsem holt musel opět zasáhnout do fstabu. není to nic složitého, dělal jsem to již mockrát. ovšem řešení mandrivy mi přijde elegantnější. bohužel v 2010.0 to nefungovalo jak mělo. občas se disky nepřipojily vůbec, občas později, než jsem potřeboval a aplikace spouštěné po přihlášení, které zapisovaly na tyto hard disky hlásily chybu. nutnost konfigurace fstabu je drobnou muškou na kráse jinak skvěle vyladěného ubuntu 9.10.
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.