po letech se ke mně konečně dostal fenomén raspberry pi. věděl jsem o něm už od prvních verzí, ale tak nějak jsem netušil, k čemu by mi byl.
situace se změnila, když jsem se rozhodl vyměnit neustále stávkující google chromecast 3 v dětském pokoji. naivně jsem si myslel, že na raspberry pi 4 budu dětem přehrávat obsah z netflixu, hbo go a youtube.
na rpishop.cz jsem zakoupil nejvýkonnější verzi 4 model B s 8 gb ram, která byla na trhu sotva měsíc a velké e-shopy ji ještě neměly pořádně ani v nabídce. výkonově tato krasavice stačí na desktop s menším monitorem a přitom stojí stále pár kaček.
zakoupil jsem rovnou předinstalovaný systém libreELEC – což je vlastně jen odrazový můstek pro spouštění softwaru KODI. kodi jsem zkoušel již v minulosti a stejně jako nyní mě nezaujalo a tak šel systém rychle pryč. nutno podotknout, že jsem na něm rozchodil přes plugin „hgo“ samotné HBO GO. youtube se nějak bránilo, nechtělo se mi to řešit. stejně tak jsem neměl v plánu absolvovat extra dlouhý návod na zprovoznění netflixu. asi by to všechno šlo, ale za roky na ubuntu jsem nějak zlenivěl. zkoušel jsem následně ještě raspbian, kde je instalován firefox ESR, se kterým dvě zmíněné služby nechtěly rovněž komunikovat.
potěšilo mě, že od verze 20.20 raspberry pi 4 oficiálně podporuje distribuci ubuntu server. pomocí software „raspberry pi imager“ jsem nainstaloval ubu na 32 gb kartu v RPI. těšil jsem se, že děckám pustím oblíbené pohádky přes prohlížeč firefox. jaké bylo moje zklamání, když DRM služeb netflix a hbo na raspberry nefičí.
řešení dětského pokoje nakonec obstaral starší intel NUC, vše běží na výbornou. co ale s malinou?
předchozí funkcí NUCu bylo řešit domácí media server přes emby. jeho funkci otřásly částečně služby netflix a hbo go, ale stále je dost obsahu, který můžete konzumovat jen přes emby (nebo plex) – domácí videa, fotky nebo některé zapoměnuté klenoty kinematografie.
malina se zprvu tvářila, že do toho nepůjde, ale výsledný opak je pravdou 🙂 malina běží na ubuntu server s desktopem XFCE. k datu psaní článku vše běží svižně a bez zásadních problémů. ovládání řeším vzdáleně přes X2GO.
software emby si stáhněte z https://emby.media/ – vyberte z nabídky balíček Ubuntu Arm64 (aarch64).
na rpishop jsem přikoupil k malině vcelku výkonný zdroj, který utáhne jeden externí disk – nic dalšího okrem síťového kabelu k malině připojené nemám. další obsah jsem připojil ze „stařičkého“ NAS serveru zyxel.
a všechno šlape jak má 🙂
více o domácím media serveru a věcí s tím spojených zde.
témata
- aktualizace
- amazon
- android
- android a chytré telefony
- bezpečnost
- distribuce
- doména
- facebook, google+ , twitter - sociální sítě
- firefox
- gnome
- hardware
- hry pro linux
- internet
- kde
- kde4
- kindle
- komunikace
- linux
- linux obecně
- mandriva
- nastavení
- nautilus
- obrázek
- openoffice
- opensuse
- picasa
- pidgin
- plugin
- prohlížeč
- převod
- software pro linux
- software pro windows
- spouštěč
- system
- theme
- thunderbird
- ubuntu
- upgrade
- vzhled
- web
- windows
- wordpress