jak změnit klávesové zkratky pro gnome a nautilus aka total commander

nautilus je skvělý správce souborů pro gnome, využitelný i v dalších grafických prostředích v linuxu. je jednoduchý a zároveň perfektně přizpůsobitelný. při kliknutí pravým tlačítkem ve složce máte jako první volbu „vytvořit složku“, což je drobnost, kterou mě dostává již od začátku.

nicméně, proč práci s ním ještě více nezrychlit a nepřizpůsobit si dle potřeb? mnohokrát jsem si přistihl, jak mačkám F7 pro vytvoření nové složky, navyklý z total commanderu či krusaderu. a ono nic.. nautilus má vlastní klávesovou zkratku pro vytvoření nové složky a tou je shift+ctrl+N. tato zkratka je poněkud neohrabaná, ale lze ji lehce změnit třeba právě na F7. jak na to?

1. spusťte (pomocí alt+F2 nebo jinak) aplikaci gconf-editor. vyhledejte složku /desktop/gnome/interface a v ní klíč can_change_accels. ten zaškrtněte

2. spusťte nautilus a najeďte myší na nabídku soubor > vytvořit složku

3. stiskněte F7 nebo jinou klávesovou zkratku, kterou chcete zvolit

4. v can_change_accels zase odškrtněte políčko, aby nedocházelo k nechtěnému přenastavování již nastavených zkratek

a je to! :-)

tímto způsobem jdou měnit zkratky ve všech gnome aplikacích :good:

gconf-editor

mego se představuje:

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.