nedávejte facebooku heslo k vaší emailové schránce. chraňte soukromí své i vašich přátel!

facebook vás na každém kroku nabádá, abyste se jeho prostřednictvím přihlásili k emailové schránce na gmailu, hotmailu a dokonce již na seznamu či centrum emailu. stejně tak jsem zaznamenal již požadavky na zadání přihlašovacích údajů k icq a skypu.

facebook se holedbá ochranou soukromí, slibuje rovněž, že vaše data nezneužije a heslo neukládá. nevím, jestli facebook prostřednictvím svého formuláře vaše heslo získá či nikoliv. mějme ovšem na paměti, že dát komukoliv přístup ke svým datům a soukromým kontaktům je vždy hazardem hraničícím s virtuální sebevraždou.

když už si nevážíte soukromí svého, zkuste se zamyslet nad tím, že narušíte soukromí jiných lidí. facebook po získání vašich kontaktů (všech kontaktů, včetně vaší babičky, vašeho šéfa či milenky) opakovaně na tyto adresy rozesílá požadavky/návrhy na registraci na facebook a přidání vašeho kontaktu mezi přátele.

edit 4.10.2010: vězte, že většina vašich kontaktů opravdu nemá zájem o otravné e-maily z facebooku a ani jejich zpracování facebookem či jiným subjektem. já osobně, když např. rozesílám mail více adresátům, použiji vždy slepou kopii (bcc) a pokud jde o citlivější informace či přílohu, vždy se pečlivě zamýšlím nad tím, kdo z adresátů má dostatek znalostí a slušnosti, aby ochránil soukromí původního odesilatele.

facebook můžete ostatním sami doporučit, určitě je to zajímavá služba, která při troše opatrnosti může přinést více užitku než škody. nicméně nechte na každém, kolik ze svého soukromí chce této soukromé společnosti poskytnout, ať jde o e-mail, telefonní číslo či IM-kontakt. neberte svým kamarádům a známým možnost rozhodovat o zveřejňování svých osobních údajů, nedávejte všanc jejich soukromí, neporušujte zákony lidského přátelství, nejednejte v rozporu se zásadami zákonů české republiky a listinou základních práv a svobod (čl. 7, čl. 13).

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.