klonování disků s windows – xxclone – nejlepší software zdarma pro klonování vašeho systému

znáte to. koupíte si nový disk, který je větší, je rychlejší, pokrokovější. na starém disku máte nainstalovaný systém se spoustou programů, (her), s všemožným nastavením, vlastním tématem windows atd. nový systém pro vás bude pohromou a než vše nastavíte, jak bylo dřiv, zažijete perné chvilky a hodiny instalovaním a nastavováním. je možné, že však chcete počítač vyčistit a změnit k systému přistup, tak dobrá, instalujte :-)

druhá možnost – jste správcem velké počitačové sitě a koupíte nové „železo“. nechce se vám 20 krát opakovat ty samé kroky a zrovna nemáte po ruce bandu študentíků, kteři budou po vás vše „za letu“ opakovat.

vaše volání bylo vyslyšeno – je tu vynikající XXCLONE. xxclone je freewarová varianta známých programů, jako je norton ghost či acronis drive image. ty ovšem nejsou zdarma. navíc – acronis drive image nesplnil moje požadavky té správné duplikace. chtěl mi zformátovat všechny partice, což nebylo potřeba, protože jsem měl připravenu dostatečně velkou partici a disk potřebně rozdělen a také zaplněn.

xxclone zvítězil v hitparádě software pro klonování disků za běhu windows. program si nainstalujete, spustíte. uvitá vás obrazovka s možností naklonování vašeho disku na jiný disk, resp. zvolenou partici. je-li to možné, zazálohujte si svá data. není-li to možné, volte obezřetně novou partition, protože data na ní, jako na cilové, budou všechna zničena.

nepřehlédnutelné tlačítko start naklonuje váš starý disk se systémem windows na nový, který bude k nerozeznáni od starouška jako vejce od vejce. před klonováním doporučuji zakázat swapovaci soubor, který pak nezapomeňte v novém povolit. pokud klonujete disk bootovací, tedy ve windows C:, systémový, po přehrátí souborů a úspěšném „done“ na záložce cool tools vyberte tlačitko make bootable. v okně making the target self-bootable zaškrtněte všechna polička, jak je na níže přiloženém obrázku. start.. a je hotovo.

pak již jen zbývá v biosu nastavit bootováni z toho správného disku a valíte :good:

pokud je cílový disk větší, resp. jeho partition, než zdrojový, asi budete po startu systému windows překvapeni, že nový a starý se tváři jako absolutně stejně velké oddily i se stejným zbytkovým místem. zde přichází na pomoc rovněž skvělý partition magic, kde pomoci volby resize zvětšíte misto na disku na požadovanou hodnotu. dokonce se mi pomocí něho povedlo překonvertovat oddil z fat32 na ntfs se zachováním české diakritiky.

program xxclone vám skutečně „vytáhne střep z oka“, usnadní vám práci, zkrátí čas, který pak můžete věnovat partnerce, dětem, nebo posezení s přáteli u dobrého pivka :beer:

stránky programu xxclone

výběr partic

výběr partic

nastavení disku jako bootovacího

nastaveni disku jako bootovaciho

nastaveni disku jako bootovaciho - zaškrtávátka

hotovo ! ;-)

:-)

Autor: mego

mego je správcem projektů na doménách o106.com, fotíme.com, hospůdka.net, kolmo.cz, inst.cz a dalších. megův (foto)blog najdete na: mego.o106.com
Příspěvek byl publikován v rubrice o106 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.